/ БТА
Хиляди протестиращи опитаха днес да щурмуват индонезийския парламент, като събориха част от оградата и хвърляха камъни по полицията, предаде Асошиейтед прес. Целта на протеста бе да принуди депутатите да отложат гласуването на спорните промени в изборния кодекс, които биха могли да увеличат допълнително политическото влияние на оттеглящия се президент Джоко Видодо. 

Парламентът трябваше да се събере днес на извънредна сесия, за да отмени решение на Конституционния съд, свързано с изборни процедури, и да одобрят изменение в друго, но заместник-председателят му каза, че законодателите няма да ратифицират промените в изборния кодекс в настоящия мандат на правителството и уточни, че депутатите нямат достатъчно време, за да обсъдят промените, посочва Ройтерс.

Някои протестиращи носеха банери и плакати, а други запалиха огън и гориха гуми. 

Конституционният съд отхвърли във вторник оспорването на възрастовото ограничение, което не позволява на лица под 30 години да се кандидатират за губернатори. Това би попречило на 29-годишния син на Видодо - Кесанг Пангареп - да се кандидатира за губернатор на Централна Ява. Освен това, съдът взе решение, с което улеснява политическите партии да номинират кандидати, като промени изискването те да отговарят за 20% от местното законодателство.

Вчера парламентът прие извънредно предложение за промяна на минималната възраст за заемане на длъжността губернатор на 30 години към момента на встъпване в длъжност и за допълнително облекчаване на изискванията за номиниране. 

Тези решения предизвикаха остри критики в местните социални мрежи и породиха опасения за потенциална конституционна криза.
Най-големият син на Видодо, Гибран Ракабуминг Рака, ще стане бъдещият вицепрезидент, след като същият съд направи изключение за възрастовата граница за поста за бивши регионални лидери, докато друг роднина на Видодо бе главен съдия. Той беше критикуван за участие в дело, свързано с близък роднина, и по-късно уволнен.

Към протеста се присъединиха и активисти, студенти, работници, както и редица индонезийски знаменитости и музиканти, които изразиха безпокойство за демокрацията в Индонезия.

Протести имаше и в други големи градове.

Сред исканията на протестиращите са отхвърляне на законопроекта за регионалните избори, спазване на решението на конституционния съд и отхвърляне на политическите династии.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Анелия Пенкова/БТА