Убеден евроатлантик, правист и икономист с консервативни възгледи, католик, женен с три деца. Навремето Фридрих Мерц загуби битката за власт с Ангела Меркел, но сега е канцлер на Германия, пише Deutsche Welle. Портрет на политика от ХДС.
Стъпката към канцлерския пост е последното стъпало в една необичайна политическа кариера, но в същото време и стъпка в неизвестното. Роденият на 11 ноември 1955 година Фридрих Мерц никога не е заемал ръководна политическа длъжност. Никога не е бил федерален министър, министър-председател на провинция, нито дори кмет на малък град. А сега ще бъде най-възрастният канцлер след Конрад Аденауер.
Нещо повече, през последните седмици Фридрих Мерц за първи път въобще участва в преговори за съставянето на коалиция, която той ще ръководи.
Трансатлантик и привърженик на Европа
Мерц е убеден „трансатлантик, еврофил и реформатор“, което го прави „може би точно подходящия човек за тези времена“, написа вестник „Виртшафтсвохе“. Бил е евродепутат от 1989 до 1994 година, след което става член на Бундестага в продължение на цели 15 години (1994-2009 г.), където стига до ръководител на парламентарната фракция. След това обаче той губи битката за власт срещу изгряващата звезда на ХДС Ангела Меркел. В сравнение с нея Мерц е значително по-консервативен и бе смятан за близък довереник на една от значимите бивши фигури в ХДС и бивш председател на Бундестага Волфганг Шойбле, който почина през 2023 година.
Мерц е завършил право и икономика, роден е в Брилон, малък град, източно от Рурската област в провинция Северен Рейн-Вестфалия, където живее и днес. Този регион със силно средно съсловие е по традиция с консервативно-католическа ориентация. Самият Мерц бе значително по-традиционен и по-консервативен кандидат от източногерманската си конкурентка - физичката по образование Ангела Меркел.
След изборите през 2002 година лидерката на ХДС Меркел пое и председателския пост на парламентарната фракция, а Мерц стана неин заместник. През 2004 година той окончателно загуби битката за власт с Меркел, а през 2009 година отказа да се кандидатира за депутат в Бундестага. Вместо това Мерц започна да гради кариера в бизнеса. От 2016 до 2020 г. беше председател на надзорния съвет на най-голямата в света компания за управление на активи Blackrock в Германия. През това време той често пътуваше до САЩ – страна, с която традиционно поддържаше добри контакти.

Мерц обещава на Украйна ракети "Таурус"
През 2021 г. Мерц отново е избран за депутат на Бундестага, през 2022 г. поема и председателския пост на ХДС, а от 6 май 2025 година е и канцлер на Германия. Мерц е смятан за по-решителен от предшественика си – социалдемократа Олаф Шолц. Така например по отношение на военната помощ за Украйна той наруши "червената линия", очертана от досегашния канцлер Шолц, като обяви, че би изпратил на Киев крилати ракети „Таурус“. Според Мерц украинската армия трябва да е в състояние не само да се отбранява срещу руските атаки.
Той дори спомена възможността Украйна да разруши Кримския мост, който е най-важната и стратегически важна връзка между Русия и Кримския полуостров, окупиран и едностранно анексиран от Русия. Тази негова решителност и конкретика го отличава съществено от Шолц, който винаги е отхвърлял възможността Киев да получи германски крилати ракети, аргументирайки се с риска от ескалация на конфликта между Русия и Украйнаи възможността Германия да бъде замесена във войната.
След изборите
Военната помощ за Украйна обаче е само един елемент от по-голямата картина – тъй наречената „дългова спирачка“, която години наред гарантираше строга финансова дисциплина, сега бе разхлабена. В средата на март Бундестагът и Бундесратът гласуваха за това в бъдеще да няма горна граница на разходите за отбрана. Последва и приемането на пакет от 500 милиарда евро за модернизиране на остарялата инфраструктура в Германия. В тази връзка Мерц казва, че иска Германия отново да стане „смела и по-уверена“.
Във всичко това Мерц и утвърдените политически партии в Германия бяха подложени на натиск от страна на дяснопопулистката „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Електоралният подем на тази партия, която междувременно бе обявена за „доказано дясноекстремистка“, накара новите коалиционни партньори във воденото от Мерц правителство да се ориентират към по-твърда политика спрямо бежанците и по-строги мерки за повишаване на вътрешната сигурност.

"Искам да покажа, че си заслужава да се полагат усилия"
В политическо токшоу малко преди последните избори в Германия Мерц заяви, че „Германия я очакват огромни и сериозни задачи“. Според него страната разполага с огромен потенциал и той би искал да даде тласък на самочувствието и увереността в бъдещето: „Ние сме велика страна с над 80 милиона души, които живеят тук, работят тук и се грижат за семействата си. Искам да им покажа, че си заслужава да полагаш усилия“, заяви Мерц.
Изборът му за канцлер на 6 май 2025 безспорно е кулминацията в неговата доста необичайна политическа кариера, макар този избор да не протече според първоначалните очаквания. При първото гласуване в Бундестага не бяха събрани необходимите гласове, затова се наложи второ гласуване.