/ iStock/Getty images
Европа е увеличила разходите си за отбрана, откакто Русия нахлу в Украйна, но отбранителният й капацитет, включително военните кадри, все още е недостатъчен, предупреди британски мозъчен тръст по въпросите на сигурността.

Констатациите на Международния институт за изследвания в областта на сигурността (IISS) идват в момент, когато завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом породи опасения, че той може да разклати европейската сигурност и да прекрати подкрепата за разкъсваната от война Украйна.

IISS публикува последния си доклад в момент, когато в Прага се провежда Среща на върха по въпросите на отбраната, на която се събират политици, представители на армията и други експерти, за да обсъдят начините за укрепване на отбранителната позиция на Европа.

Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. разкри множество слабости в способността на Европа да се защитава, се казва в проучването на IISS.

„Разходите за отбрана на европейските членове на НАТО през 2024 г. са с почти 50 % по-високи от тези през 2014 г., когато Русия анексира Крим“, се казва в него.

Въпреки това европейските въоръжени сили „продължават да разчитат на Съединените щати в различна степен във всички военни области“, предупреждава докладът.

Арсеналът на Европа е бил „силно изчерпан в резултат на политически решения след края на Студената война и през следващите десетилетия. В този процес отбранителната индустрия в Европа също се сви“, се казва в проучването.

Но производството в някои сектори, включително противовъздушна отбрана и артилерия, се е увеличило значително от 2022 г. насам, тъй като производителите на оръжие отговарят на нуждите на Украйна.

„Например годишното производство на 155-милиметрови боеприпаси на Rheinmetall в световен мащаб се е увеличило десетократно до 700 000“, се казва в проучването, което се отнася до германския оръжеен гигант.

През последните години европейските държави също купуват повече оръжия от местни производители, тъй като членовете на НАТО на континента са използвали повече от половината от разходите си за европейски системи от февруари 2022 г. насам, срещу 34%, изразходвани за американски системи.

Въпреки че производството на оръжия и боеприпаси нараства, страните в Европа се борят с липсата на военен персонал, посочва IISS.

„Ключовите европейски въоръжени сили остават недостатъчно укрепени... твърде много от тях продължават да губят военнослужещи, като в същото време не стимулират достатъчно младото поколение да се включи като доброволец“, се казва в доклада.|

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
БГНЕС