Две години след атентатите в Лондонското метро
Две години след атентатите в Лондонското метро / netinfo

Британците отбелязват днес с униние и песимизъм втората годишнина от терористичните атаки срещу лондонската транспортна система, отнели на 7 юли 2005 г. живота на 52 души.

Мрачният спомен за печалната годишнина е още по-тягостен на фона на неуспешните атентати в Лондон и Глазгоу от края на юни.

Днес близките на жертвите от атентатите отпреди 2 години ще отбележат на скромни церемонии годишнината. Те все още не могат да простят на британските власти, че отказват да организират публично разследване на случилото се на 7 юли 2005 г.

В Лондон ще има церемония по полагане на венци на метростанцията и гарата "Кингс крос", един от епицентровете на нападенията отпреди 2 години.

Малко преди 9 часа сутринта оцелелите от атентатите и близките на жертвите ще се съберат там. По настояване на семействата на жертвите в страната обаче няма да бъде съблюдавано едноминутно мълчание. На "Кингс крос" цветя ще поднесе и кметът на Лондон Кен Ливингстън, предаде ДПА.

Според британски специалисти по тероризма две години след атентатите от 7 юли Великобритания е отново най-застрашената от терористични нападения европейска държава. За четвърта поредна година британската полиция и британските служби за сигурност са изумени от броя и мащабите на заговорите, които са успели да разкрият.

Питър Кларк, ръководителят на специалния отдел за борба с тероризма към лондонската полиция, само през миналата година превиши с 21 милиона британски лири бюджета от 100 милиона лири, отпуснат му за борба с терористичната заплаха в страната.

Сега британската полиция и тайните служби наблюдават организаторите на 30 терористични заговора, 200 предполагаеми терористични клетки и 2000 заподозрени за терористични дейности хора, твърди източник от разузнаването. През последните години целта на това наблюдение е да бъде предотвратена идваща отвътре терористична заплаха от радикално настроени хора, пътували до Пакистан, за да се обучат в терористични лагери.

Осуетените неотдавна терористични атаки с коли бомби, при които трябваше да бъдат приложени методи, прилагани от радикалните ислямисти в Ирак и други близкоизточни държави, показват обаче, че заплахата, тегнеща над Великобритания, добива ново измерение. Загинаха 52 души, както и четиримата атентатори. Ранени бяха над 700 души, припомня Франс прес.

Самоубийствените атентати отпреди години, на 7 юли, дело на четирима млади британски ислямисти в лондонската транспортна система, съвпаднаха с началото на срещата на върха на Г-8 в Гленигълс, Шотландия. Те бяха извършени само ден, след като Лондон спечели домакинството на Летните олимпийски игри през 2012 г.

Три бомби избухнаха почти едновременно в три метрокомпозиции в 8,50 ч. местно време /7,50 ч. по Гринуич/. Час по-късно четвърта бомба избухна в двуетажен лондонски градски автобус.

Атентатите в лондонското метро бяха извършени на метростанциите "Алтгейт", в лондонското Сити," Еджуеър роуд", на запад от Ситито, и в тунел между станциите "Кингс крос" и "Ръсел скуеър", в центъра на столицата. Автобусът пък беше взривен на "Тависток скуеър", на стотина метра от "Кингс крос".

Атентаторите успели да пренесат бомбите в раниците си. Те бяха идентифицирани благодарение на техни документи, намерени на мястото на експлозиите, както и чрез записи от камери за наблюдение, заснели ги на гарата в Лутън, на 40 км северно от Лондон, където те се срещнали, преди да извършат нападенията.

Трима от атентаторите бяха британци от пакистански произход, живеещи в град Лийдс, Северна Англия, и в околностите му. Четвъртият беше приел исляма британец от ямайски произход.

Всяка от използваните четири бомби съдържаше около 4,5 кг мощен експлозив.

Въпреки че много скоро след извършването на атентатите Лондон ги свърза с Ал Кайда и до днес остава неясно до каква степен терористичната мрежа на Осама бин Ладен е замесена в това нападение. Доклад на британска парламентарна комисия от май 2006 г. посочва, че двама от камикадзетата са влезли най-вероятно в контакт с радикални ислямисти по време на престоите си в Пакистан през 2003 г., 2004 г. и 2005 г.