Министрите на вътрешните работи на страните от ЕС обсъдиха в работен диалог проблемите, свързани с миграционния натиск и мерките, които евентуално да бъдат включени в споразумението с Турция. Очаква се то да бъде договорено на следващия Европейски съвет на 17 - 18 март, съобщиха от пресцентъра на МВР.
"Имахме много продуктивен диалог, основният въпрос е как да се осигури по-бързата реадмисия на тези, които биха влезли от Турция в Гърция, поясни министър Бъчварова в Брюксел. "Поставих въпроса за това, че ако искаме да гарантираме външните граници на ЕС, трябва да прилагаме същите мерки по българо-турската граница, както по турско-гръцката. Получих за това разбиране и одобрение от колегите", добави тя.
Вицепремиерът изрази надежда тази възможност да бъде включена в окончателния текст на споразумението с Турция.
Бъчварова: Има риск България да стане алтернативен маршрут за мигрантите
"Мога да кажа, че всички осъзнават опасността от развитието на нови маршрути - потенциално през България, Албания или Италия. Затова всички са на мнение, че трябва да се следи ситуацията, за да не се допусне отново нещо подобно като разработването на Балканския маршрут вследствие на операцията в Средиземно море миналата година", каза вицепремиерът Бъчварова. Тя е предложила условията и изискванията, които ЕС ще постави към Турция по отношение на границата с Гърция, да важат и за българо-турската граница. На практика това ще предотврати едно такова неблагоприятно развитие на алтернативни маршрути, посочи тя.
Евродепутати се опасяват, че мигрантите може да се насочат към България
Министър Бъчварова подчерта, че страната ни има готов разработен план за действие при евентуален повишен миграционен натиск. "Това, което правим, е да организираме в различни варианти на три нива ресурса, при един потенциален по-остър и по-голям натиск. Всичко това, което би могло да се случи, анализирайки развитието на ситуацията по други граници през миналата година, е заложено в плана и подсигурено с мерки. В този смисъл бе и проведеното учение "Граница 2016". Към момента сме засили присъствието на границата, контролът, все още натискът е аналогичен на този от миналата година, няма засилване, допълни министър Бъчварова.
Турция ще приеме обратно десетки хиляди, а не милиони бежанци
Вътрешният министър уточни, че българското правителство е представило на ЕК и обосновано искане за допълнителна помощ, свързана с повече техника, специфичните устройства за наблюдение, подпомагане на спешните действия, екипировка, камери. "Има предложения от други държави да ни подпомогнат на двустранна база", каза още тя.