Британската преса коментира интервюта на посланика ни в Лондон
Британската преса коментира интервюта на посланика ни в Лондон / снимка: БГНЕС, архив

Британската преса коментира вчерашните интервюта на българския посланик във Великобритания Константин Димитров за вестник "Телеграф" и телевизия "Ченъл 4", в които посланикът твърди, че броят на българите, търсещи работа във Великобритания след пълното отпадане на ограниченията за достъп до европейския трудов пазар от 1 януари догодина, няма да се промени в сравнение със сегашния - 8-10 000 годишно.

"Телеграф" продължава темата като във водещия материал на днешния си брой цитира проучване на Европейската комисия, според което имигрантите от България и Румъния ще подпомогнат британската икономика. "Позицията на Комисията е предизвикателство за премиера (Дейвид Камерън - б.р.), който се готви да наруши европейското законодателство с ограничаване на придобивките за имигрантите от България, Румъния и други европейски страни", коментира близкото до консерваторите издание и отбелязва, че икономическите аргументи на ЕК се споделят от някои независими британски икономисти и от финансовото министерство.

В редакционен коментар, озаглавен "Ограниченията за българските имигранти никога не са работили и никога не са имали значение", заместник-главният редактор на "Телеграф" Бенедикт Броугън отбелязва, че забележката на посланик Димитров, че досега не е имало случай на отказано разрешително за работа на българин в Обединеното кралство, показва, че ограниченията никога не са били реално препятствие. "Това трябва да ни направи още по-скептични към позициите, възприети от "Даунинг стрийт"", подчертава публикацията и заключава, че независимо дали това се харесва на британците, те остават обвързани от правилата на Европейския съюз, които подкрепят позицията на посланик Димитров, че българите не бива да бъдат третирани като чужденци във Великобритания.

Темата е допълнена с карикатура, която иронизира британските предразсъдъци към имигрантите като показва водопроводчик с инструмент в ръка и две дами, разговарящи до него. "Не искам българите и румънците да дойдат и да вземат работата на поляците", казва едната дама на другата, посочва БТА.

Деснопопулистки ориентираният "Мейл" настоява, че прогнозният брой на българските имигранти във Великобритания, посочен от посланик Димитров, е подчертано различен от оценката на неправителствената организация "Майгрейшън уоч" за очакван наплив от 50 000 души годишно. "Мейл" припомня, че през 2004 г. лейбъристкото правителство прогнозира приток на 13 000 полски и източноевропейски имигранти годишно, но действителният им брой до момента е над 1 милион. Дори прогнозата на посланик Димитров за 8 - 10 000 души годишно да се окаже вярна, "всяко десетилетие Великобритания ще трябва да строи по един нов град с големината на Харлоу или Стивънидж, за да осигури жилища на новодошлите само от България", заключава "Мейл".

Намиращият се също в дясната част на популисткия спектър "Експрес" използва същия аргумент. "Не е нужно да си гений, за да разбереш, че страната ни не може да си позволи населението й да нараства с по един град на година", пише "Експрес". Изданието очаква правителството да реагира не с ограничения на правата на имигрантите от България и Румъния, а направо със "затваряне на вратите". Вестникът, който в началото на месеца започна кампания, наречена "кръстоносен поход" срещу българите и румънците и преди ден обяви, че тя е подкрепена от 150 000 читатели, предупреждава, че "либерална Великобритания няма да остави децата си да гладуват". Близкият до лейбъристите "Стар" използва темата за имигрантите, за да атакува политиката на правителството, която според изданието не прави достатъчно, за да защити работните места на британците.