Белгия подобри още един рекорд - за най-дълга правителствена криза
Белгия подобри още един рекорд - за най-дълга правителствена криза / снимка: Reuters

След като би рекорда за най-много дни с валежи от сняг през ноември и декември, Белгия подобри и друг - за най-дълга правителствена криза. От извънредните парламентарни избори на 13 юни т.г. изминаха 194 дни, а страната продължава да не се управлява от нормално правителство.

През изминалата повече от половин година белгийският крал Албер Втори назначи "предсъставители" /на правителството/, "подпомагащи"/ образуването на кабинет/, преговорите между най-добре представилите се на изборите фламандски и валонски партии не спряха, но въпреки това Белгия няма да има титулярно правителство до края на годината.

"Подпомагащият" в момента Йохан Ванде Ланот обяви, че е подготвил поредни предложения към партиите от най-големите белгийски области Фландрия и Валония, които водят преговорите за съставяне на правителство. Те ще им бъдат представени на 3 януари 2011 г. Ако вижданията му по програмата, която бъдещото правителство ще изпълнява, се приемат положително, плахите очаквания са Белгия да има пълноправно правителство до края на януари или февруари 2011 г.

Сега страната се управлява от заварения от последните парламентарни избори кабинет, който е "изпълняващ длъжността" и не може да взема по-важни решения.

Междувременно сегашният премиер Ив Льотерм предупреди, че ако новото правителството не бъде съставено бързо, Белгия може да бъде атакувана от международни финансови спекуланти, които след Гърция и Ирландия търсели нови цели сред страните в еврозоната. Продължаващата политическата нестабилност в Белгия им давала добър повод да действат.

Към него се присъедини и председателят на Съвета на Европейския съюз, белгиецът Херман ван Ромпой, отбелязва БТА. Той отбеляза, че е възможно международните спекуланти да насочат вниманието си към Белгия, но отхвърли категорично оценката на Барт де Вевер, лидер на най-добре представила се във Фландрия на изборите през юни националистическата партия Нов фламандски алианс, който неотдавна заяви, че "Белгия е болната държава на Европа".

Не бих си позволил такова изказване, още повече, че то не е и вярно, тъй като икономическите основи на Белгия са здрави, каза Херман ван Ромпой.

Това безспорно е така, но независимо от сегашната икономическа стабилност на Белгия финансовият министър на страната Дидие Рейндерс посочи конкретен срок за спекулативна атака срещу страната му. Очаквам я в срок от три месеца, ако не бъде съставено ново правителство, каза той в телевизионно интервю.