/ iStock/Getty Images
Младото поколение има по-нисък интелект от своите родители, сочи проучване на норвежки учени, пише хърватския Ютарни лист.

В продължение на десетилетия се наблюдаваше устойчив ръст на коефициента на интелигентност на всяко следващо поколение, като например средните показатели на хората през 50-те години са били значително по-ниски от тези на хората през 80-те години.

Явлението е познато като "Ефектът на Флин" и е кръстено на новозеландския изследовател, който систематизирал данните за интелекта на поколенията. През 90-те години на двадесети век, обаче, тенденцията за обърнала и новите поколения в развитите страни започнали да "оглупяват".

Учени търсят отговор: Как образованието влияе върху интелигентността?

Тенденцията била открита за първи път от учени в Норвегия, които изследвали резултатите от тестовете за интелигентност на постъпилите в армията между 1950 и 2002 г. Данните от ХХ век съвпадали с Ефекта на Флин, но от средата на 90-те настъпила промяна и коефициентът на интелигентност започнал да спада.

Учените потърсили още информация и видели, че "оглупяването" е налице и при постъпилите в армията в Дания и Великобритания.

Според изследване на феномена, средният коефициент на интелигентност при 14-годишните британци е спаднал с 2% от 1980 до 2008 г. Едно от радикалните обяснения за причините е, че идващите в Европа имигранти са с по-нисък коефициент на интелигентност и свалят общото ниво, твърди ученът Ричард Лин, известен с противоречивите си теории.

Интелигентните хора посягат по-често към чашката (ВИДЕО)

Изследването на данните от Брент Братсберг и Оле Рогеберг не потвърдило "мигрантската теория". Дори деца от едно и също семейство, при които има поне 10 години разлика, показвали новата тенденция, като по-малкото дете имало по-нисък коефициент на интелигентност.

Интелектът на младите спадал с по два пункта всеки 10 години, като имиграцията и генетиката не давали отражение.

Учените изследвали и отхвърлили всички варианти, като възможността повече деца да се раждат в семейства с по-ниско интелигентни родители.Те заключават, че средата, в която живее човек, е в най-голяма степен определяща за изграждането на интелекта му, а в днешното общество има нещо, което пречи на децата да се развиват.

Все още обаче не открито какво е то.
БГНЕС