/ iStock/Getty Images
Цензурирани пасажи от тайната любовна кореспонденция, разменяна в продължение на повече от година между обречената френска кралица Мария-Антоанета и любовника й граф Ферзен, са дешифрирани с помощта на новите технологии, предаде Франс прес, позовавайки се на Френските национални архиви.

По-голямата част от въпросната кореспонденция - 25 писма на Мария-Антоанета и 29 на граф Ферзен, се съхранява в архивите от 1982 г. и вече е дешифрирана. Остават обаче пасажи, умело цензурирани така, че да не могат да бъдат прочетени. Благодарение на новите технологии, голяма част от тях също вече не са тайна.



Разкритите пасажи са потвърждение за страстната връзка между Мария-Антоанета и граф Ферзен, които кореспондират помежду си две години след Френската революция през 1789 г. По това време кралицата и крал Луи XVI живеят под наблюдение в двореца Тюйлери и току що са се провалили в опит да избягат от домашния си арест.

"За първи път можем да прочетем писанията на граф Ферзен, използващ недвусмислени изречения за чувствата си към кралицата, които са били прикрити старателно", казват ръководителите на проекта за дешифриране на цензурираните пасажи.

"Мария-Антоанета и Ферзен се изразяват с терминологията на любовта, въпреки че по-голямата част от съдържанието на кореспонденцията им е от политическо естество", допълват от архива.



Използваното мастило е анализирано с помощта на технология за сканиране, известна като рентгенова флуоресцентна система.

Сходствата между мастилото, използвано от графа, и това, с което са редактирани пасажите, навежда на мисълта, че Ферзен сам е цензурирал писмата си.

Измежду 15 редактирани писма, написани от Мария-Антоанета и граф Ферзен, специалистите са успели да "извадят наяве" съдържанието само на осем. Останалите са написани и редактирани с еднакво мастило, което прави задачата за разкриване на съдържанието им невъзможна.
БТА