Още от древни времена акацията е смятана за свещено дърво и символ на чистотата. Племената, които бродели из Арабската пустиня, считали акацията за майка на дърветата.

Според Библията от акациевото дърво е направен олтара на Ноевия ковчег. Ето защо за евреите акацията е свещено дърво. Тя символизира погребение и траур. Според митологията древният египетски бог Хор произлиза от акация. Египтяните са вярвали, че в акацията се крие и живота, и смъртта.

Акациите или салкъмите са род храсти и дървета от семейство Fabaceae. У нас най-разпространена е бялата акация.

Цветовете на акацията са бели и имат приятен аромат. Плодовете представляват плоски шушулки, подобни на тези на фасула, узряват в края на лятото.

Лечебни ползи

Дървото съдържа етерично масло. Освен това е добре познато поради свойствата си да укрепва почвата, а народната медицина го препъръчва за лечебни цели.

Цветовете и листата от бяла акация лекуват упорита кашлица.

Препоръчва се дори при чревни проблеми, киселини, гадене, повръщане и болки. Пчелите събират нектар, от който правят акациев мед.

Акациевият мед укрепва целия организъм и предпазва от заболявания на дихателните пътища и храносмилателната система. Прилага се при повишена киселинност в стомаха, гастрит, кисели и други оригвания, стомашни кръвоизливи.

Вижте още:

10 супер напитки за зимата

Дафиновият лист - подправка или лекарство?

Супербилката черен бъз помага от гастрит до рак

Алое - растението на безсмъртието