Доскоро единствено поведенчески тестове можеха да разкрият, че раците усещат физическа болка. Това вече е потвърдено от биологично изследване, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Жестоко ли е рак да бъде потопен във вряла вода? За да се намери отговор на този въпрос, трябва да се разбере дали това го кара да страда. Защото ако ракообразното не може да почувства болка, това умъртвяване е като всяко друго. Редица учени се съмняват в способността на безгръбначните да изпитват болка, защото у тях не са открити свързани с болката зони като тези в човешкия мозък. Други учени обаче са на противоположното мнение.
Макар и без уши, крабът чува перфектно
Британски биолози подложили на тестове 20 обикновени (зелени) криви раци Carcinus maenas. Получените резултати били сравнени с тези на други 20 раци от същия вид, включени в контролната група. "Болката при животните е определена от поредица очаквания и критерии, единият от които е, че трябва да има физиологична реакция към стреса, причинен от дразнител", отбелязаха учените. Те поискали да разберат дали раци, подложени на електрически шок, променят поведението си. Така констатирали, че 16 от участвалите в тестовете 20 раци започнали да ходят в аквариума, а 4 се опитали да го напуснат. За сравнение 14 от раците в контролната група се придвижили в някаква посока, докато 6 не помръднали от местата си.
За да определят дали придвижването на подложените на електрически шок раци се дължи на болка или не, учените изследвали нивото им на стрес. За целта измерили количеството млечна киселина, която е маркер на стреса, в хемолимфата (течност, която е еквивалент на кръвта при гръбначните) на раците. Оказало се, че подложените на електрически шок раци имат близо 3 пъти по-голямо количество млечна киселина в сравнение със събратята си в контролната група.
Източник: БТА