Откъде идва изразът криво-ляво? Кое е кривото и кое лявото?
Отговора на днешната Питанка можете да слушате ТУК
Ще се захванем с изясняването, но не криво-ляво, а право-дясно.
Какво означава криво-ляво? Изразът означава нещо да е почти, да не е както трябва, едвам, едвам да е станало или пък да се е получило нескопосано. Думите криво и ляво имат ритмична връзка помежду си, но всъщност са тавтология. Криво или ляво значат едно и също. А значението на израза е само едно - неправилно, та неправилно. Защо обаче лявото е така исторически натоварено? Още от Античността дясното означавало правилно, а лявото грешно. При римляните дясното било свързано с умението и оттам dexter - дясно на латински означавало сръчен, умел. От друга страна ляво - sinister идва от синос, джоб. Тогите са имали само един джоб от ляво. И така - по-умелата ръка и ръката за джоба. Sinister вече е синоним на нещо странно, тъмно. Хората, които са били сръчни с двете ръце са се наричали и се наричат и до днес амбидекстър, което реално означава с две десни ръце. Още в древността дясното е било право, а лявото грешно. Такава е и етимологията на думата ляв. От гръцки опако, неправилно, криво.
В славянските езици се казва право - за дясно, но така и в доста други езични групи, включително на немски и английски. Дори когато искаш да кажеш, че имаш право на нещо, все едно казваш имам дясно, а лявото се използва за сбъркани неща. Например жаргонните изрази - лява резба, леви наклонности, леко влево, левашка работа. На полски да станеш с ляв крак от леглото означава да ти тръгне кофти деня. Ако приемем обаче, че това е европейско наследство с щипка християнство в него, то трябва да имаме предвид, че в Китай лявото е значело още от древността грешно, неморално. И поради тази причина от памтивека пишещите с лява ръка са били карани да я сменят. Съотношението между леворъки и десноръки в света е едно към десет или между 8 и 12% от населението на земята ползват по-добре лявата си ръка. Едно изследване на професора по психология от Сейнт Лорънс Юнивърсити д-р Алън Сърлман представя теорията, че леворъките не само не са по-непълноценни, а напротив, в доста отношения превъзхождат десняците.
От научна гледна точка нещата опират до доминацията на мозъчните полукълба. Хората, които пишат с дясна ръка имат доминиращо ляво полукълбо. Те показват по-добри умения в сферата на точните науки, по-добри оратори са, отдава им се математиката, великолепни логици са. При леворъките е обратното. Те са повече хора на изкуството, на импровизацията. Но това е открито сравнително скоро. Някога, щом повечето хора са ползвали дясната си ръка, естествено е обществата да са приемали това за нормално. А лявото минавало за сбъркано.
Сега да си дойдем на израза криво-ляво. Можеше да е само криво, можеше и да е само ляво, но двете заедно подсилват значението за нещо объркано. Да се справиш криво-ляво не значи почти да се справиш, а означава да се справиш много зле. У нас обаче времето си е казало думата и криво-ляво е само вариация на възможното справяне, което не толкова зле, защото е стъпка към изчистването на думата ляво.
Ако имате още въпроси, питайте Питанка. Можете да го направите на страницата на Питанка във Facebook.
Още интересни въпроси, както и техните отговори можете да намерите тук
Питанка има и видео канал във VBOX7, където можете не само да четете и да слушате, но и да гледате