/ / iStock/Getty Images
Британската благотворителна организация Medical Detection Dogs обедини усилията си с учени, в експериментално изследване дали кучета могат да бъдат обучени, за да помогнат за откриване на COVID-19 чрез изостреното си обоняние, съобщи АФП.

Кучетата ще работят с учени от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина (LSHTM) и университета в Дърам в североизточна Англия, за да се прецени дали четириногите могат да помогнат за диагностициране на заразените.

Седма жертва на COVID-19 у нас

Предишни изследвания са доказали способността на кучетата да подушват с голяма точност маларията и настоящите опити за обучение на кучета да откриват носители на коронавируса се основава на убеждението, че всяка болест предизвиква отчетлива миризма.

Учените заявиха, че са започнали подготовка за обучение на кучета от шест седмици, "за да помогнат за бързо и неинвазивно диагностициране с цел ограничаване на епидемията”.

Светлинното шоу върху заснежен връх дава надежда в борбата с коронавируса (СНИМКИ)

Същата благотворителната организация преди това е обучавала кучета за откриване на заболявания като рак, Паркинсон и бактериални инфекции, като кучетата са били обучавани да подушват проби, взети от пациенти.

Те могат също така да открият фини промени в температурата на кожата, което потенциално ги прави полезни за определяне на това дали човек има треска.

Котките и кучетата са полезни за емоционалното равновесие на децата

"По принцип сме сигурни, че кучетата могат да открият COVID-19", заяви Клеър Гост, основател и изпълнителен директор на Medical Detection Dogs.

„Сега разглеждаме възможността как можем безопасно да идентифицираме миризмата на вируса от пациентите и да го представим на кучетата. Целта е кучетата да могат да проверяват всеки, включително и тези, които са безсимптомни, и да ни кажат дали трябва да бъдат тествани. Това би било бързо, ефективно и неинвазивно и ще се уверите, че ограничените ресурси за тестване на NHS (Национална здравна служба във Великобритания) ще се използват само там, където наистина са необходими".
БГНЕС