/ Istock
Нощите стават все по-горещи за трийсет процента от световното население, съобщи АФП. Климатичните промени водят до повишаване на температурите на планетата не само денем, но и нощем. 

Според научно изследване броят на нощите, в които е премината границата от 25 градуса по Целзий, е вече значително нараснал за около една трета от световното население. Това не е без последствия за здравето.

Повишените нощни температури могат да станат опасни, тъй като пречат на човешкото тяло да се охлажда. 

Световната здравна организация (СЗО) препоръчва поддържането на температура от 24 градуса по Целзий или по-ниска през нощта - граница, над която сънят става некомфортен и може да има последствия за здравето на уязвимите групи (малки деца, възрастни хора, страдащи от хронични заболявания). 

Изследването, проведено от независимата научна група "Клаймът сентрал" (Climate Central), сравнява май-горещите нощи между 2014 и 2023 г. с тези в един "хипотетичен свят" без климатични промени. Методологията е основана на исторически данни. Резултатите показват, че в продължение на десет години около 2,4 млрд. души са се сблъскали най-малко с две седмица на екстремно горещи нощи с температури над 25 градуса по Целзий в сравнение с хората от хипотетичния свят без климатични промени. 

Тринидад и Тобаго отчита най-високото средно повишаване на броя на горещите нощи - 47 нощи с температура над 25 градуса по Целзий. Индийският град Мумбай отчита два месеца екстремно горещи нощи. 

Високите нощни температури, особено в топлите месеци от годината, могат да попречат на съня и ограничават физическото възстановяване от топлината през деня, което има каскаден ефект върху здравето, коментира пред АФП Ник Обрадович от института за мозъчни изследвания Laureate в САЩ. Прагът от 25 градуса по Целзий не е абсолютна стойност, но преминаването му може да има последствия особено когато се прибави и ефектът на влагата. Тогава могат да се създадат смъртоносни условия за хората, добавя Обрадович, който не е част от екипа на изследването. 

Много изследвания показват, че повишаването на нощните температури над 25 градуса по Целзий наврежда на качеството и продължителността на съня и увеличава риска от инфаркти и инсулти, от сърдечносъдови проблеми  и смърт, особено при възрастните хора и такива с влошено здравословно състояние.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Розалия Благоева/БТА