Начинът, по който плодовите мушици се чифтосват, може да се окаже ключ към ограничаването на разпространението на болести, пренасяни от комари, пише Юрикалърт, позовавайки се на американско изследване.
Авторите му от Университета на Айова са открили ген, управляващ движенията на антената на женските плодови мушици (Drosophila melanogaster), което е от основно значение за долавянето на уникалния звук, издаван от потенциалните партньори.
Този ген, наречен Shal, е наличен и при комарите и може да бъде заглушен. Това на теория може да намали шансовете им за чифтосване и по този начин да ограничи нарастването на популацията им.
"Недостатъчно ефективното чифтосване би означавало по-малко комари и следователно по-малко проблеми за човешкото здраве", казва Даниел Еберл от изследователския екип.
Комарите са добре познати преносители на множество болести като малария, денга, зига, западнонилска треска и други, които засягат здравето на човека.
"Комарите всъщност имат много сходен с плодовите мухи механизъм на вид активно настройване, което може да е от значение за възпиране на разпространението на толкова много болести", допълва Еберл.
Изследователят казва още, че разбирането на това как плодовите мушици и комарите не само се чифтосват, но и как чуват, може да е от важно значение за човешкото здраве.
По-рано беше съобщено, че в борбата срещу преносителите на болести лаборатория в Испания използва стерилни комари.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня