Няма как да не сте чували за LEGO. Нещо повече, вероятно неведнъж сте се забавлявали с популярните малки тухлички. Но знаете ли, че това е любимата играчка на няколко поколения по целия свят? Представяме ви накратко историята на едни от най-интересните конструктори за деца (и възрастни).
Перипетиите на предисторията
LEGO е „дете“ на датския дърводелец Оле Кърк Кристиансен. След като над 3 десетилетия е правил мебели, в рамките на само 8 години работилницата му изгаря, Голямата депресия намалява клиентите му, а самият той остава вдовец с 4 малки момчета. Така през 1932 година решава да започне да произвежда дървени детски играчки.
Неговите касички, колички, къщички и играчки за дърпане се продават, но не чак толкова добре. И все още се налага да изработва мебели.
Две години по-късно Кристиансен прави конкурс между служителите си за име на компанията. Водещи се оказват 2 предложения: Legio, което създава асоциация за нещо като „Легион от играчки“, и LEGO – така звучи популярният датски израз leg godt, който означава „играй добре“. Вече знаете кое предложение е победило.
Малко по малко в бизнеса влиза и синът му Годфред Кърк, който през 1924 неволно е подпалил работилницата, докато е играл в нея с по-големия си брат Карл Георг.
Първата тухличка
Знаете ли, че тухличките не са изцяло изобретение на LEGO?
Годината е 1947. Кристиансен тъкмо са закупили машина за шприцоване на пластмаси. В същата година в ръцете му попадат малки кубчета с 4 шайбички, произведени от друга компания за играчки – Kiddicraft на британеца Хилари Фишър Пейдж. Шайбичките позволяват кубчетата да се сглобяват стабилно, без да се хлъзгат настрани. И вече са патентовани.
Любовта на Оле към технологиите и новостите е пословична и в следващите 2 години той прави експерименти, за да започне да лее достатъчно добра пластмаса за пазара. Междувременно е вдъхновен от кубчетата Kiddicraft и работи върху препроектирането им.

Първото истинско LEGO
И така, първият комплект на компанията се появява през 1949 година. Веднага бихте познали формата с шайби отгоре и кръгли отвори отдолу – тя остава същата и до днес. На кутията пише LEGO Automatic Binding Bricks (автоматично свързващи се тухлички). Продават се в Дания, но имат английско име като жест към Съюзническите сили, които слагат края на Втората световна война.
Тази игра се харесва на децата по онова време, но не е чак толкова успешна. И все пак компанията продължава да разработва концепцията. През 1953 идва името Lego Mursten или „Лего тухлички“, които започват да се продават в цяла Скандинавия.
Първите комплекти не са създадени като конкретни макети с инструкции, а са по-скоро като строители. Но все пак в кутиите има някои идеи за това какво може да се сглоби от тях.
В края на 50-те години Годфред Кристенсен се свързва с Kiddicraft, за да попита дали възразяват срещу тухличката LEGO. Британците няма нищо против – те така и не успяват да направят идеята си достатъчно успешна.
Във времето до днес LEGO не спира да създава нови и нови идеи, без да променя съществено любимата концепция на тухличките. Така се превръща в една от любимите играчки за деца и възрастни по цял свят.