/ iStock/Getty Images
Древна картина разкрива изчезнал вид птица, съобщи електронното издание phys.org.

Когато д-р Антъни Ромилио, изследовател от университета на Куинсланд, Австралия, разглежда миналата година древноегипетска рисунка на 4600 години, погледът му е привлечен от изображението на гъска на петна.

Странната, но красива птица изобщо не прилича на съвременните червеногуши гъски, има ярко оперение и петна по тялото, лицето, крилете и краката.

"Картината "Гъските от Мейдум" предизвиква възхищение още от откриването й през деветнадесети век. Наричана е "Египетската Мона Лиза", каза д-р Ромилио. Той добавя, че никой не си е давал сметка, че тя изобразява непознат вид.

Д-р Ромилио подчертава, че на нито един археологически обект в Египет не са открити кости от червеногуши гъски. "Любопитно е, че кости на подобна, но не идентична птица са открити на остров Крит", каза ученият.

"От гледна точка на зоологията това произведение на египетското изкуство е единственият документ за съществуването на тези гъски, които изглежда са напълно изчезнал вид", добавя той. Д-р Ромилио подчертава, че изчезнали видове животни и преди са били идентифицирани чрез древни произведения на изкуството, но съществуването не на всички видове е било потвърдено научно.

Египет не винаги в историята е бил предимно пустиня и има богата история на биоразнообразие. "Древната култура възниква, когато Сахара е зелена и покрита с ливади, езера и гори, изпълнени с различни животни, повечето от които са изобразени в гробниците и храмовете. Досега науката е потвърдила идентичността на относително малък брой от тези видове", каза д-р Ромилио.
БТА