Канадски изследователи от Университета Ватерло, чрез компютърно моделиране установили, че моногамията при човека била наложена от праисторическите хора като начин за борба с инфекциите, предавани по полов път. Изследването е публикувано в списание Nature Communications.
Какъв е бил животът на ранните хора?
Според учените, веднага след като ловците събирачи започнали да се събират на големи групи, превръщайки се в уседнали земеделци, се увеличил рискът от инфекции, предавани по полов път.
Менюто на неандерталците - 80% месо и 20% растителна храна
Възможно е това да е причината, поради която в сексуалното поведение на древните хора настъпила промяна в полза на социалните норми, налагащи верността към един партньор.
В своята работа биолозите са използвали методите на компютърното моделиране, за да разберат как демографските показатели и епидемиите влияели върху появата и развитието на различни социални нагласи, свързани с сексуалния живот.
Неандерталска ДНК може да влияе за депресията и пристрастяването към тютюн
Изследователите открили, че ако мъжете имат няколко сексуални партньори, то в случаите, когато размерът на популацията, е достатъчно голям (над 300 души), венерическите болести започват да намаляват раждаемостта. Ето защо контролът върху половия живот станал по-изгоден както за индивидите, така и за групата като цяло.