Сред водещите теми за западните издания е освобождаването на атентатора от Локърби Абдел Басет ал Меграхи от затвор в Шотландия и завръщането му в Либия.
Въпреки опозицията на редица американски институции, Шотландия пусна на свобода терориста Меграхи, пише италианският вестник "Стампа". Либия посрещна терориста като герой, докато САЩ обявиха освобождаването му за грешка. Решението на шотландското правителство да пусне от затвора Меграхи вся дипломатически хлад между Шотландия и САЩ, пише вестник "Кориере дела сера".
Подобен извод прави и британският "Дейли телеграф". Изданието припомня, че САЩ са главният чуждестранен инвеститор в Шотландия и че в 500-те американски предприятия в Шотландия работят 90 000 души. Вестникът отбелязва, че британските министри в Лондон не са реагирали официално на освобождаването на Меграхи, но според неофициални източници някои от тях смятат решението на Шотландия за доста странно. Британският всекидневник цитира и американския сенатор Франк Лаутънбърг, демократ от щата Ню Джърси, според когото, освобождаването на Меграхи дава погрешно послание за последиците от международния тероризъм и повишава терористичната заплаха в САЩ, Обединеното кралство, както и по целия свят.
"Кориере дела сера" и "Дейли телеграф" акцентират върху изявлението на Меграхи, прочетено от адвоката му. В него либиецът изрази искрено съчувствие към близките на жертвите от атентата заради огромната загуба, която те са понесли. А на онези, които му мислят злото, Меграхи каза, че няма да им отвърне със същото. Двете издания подчертават, че в изявлението си либиецът прогнозира, че тази ужасна история няма да приключи дори със смъртта му. Меграхи подчертава обаче, че за него истинското освобождение ще бъде именно смъртта. Вестник "Дейли телеграф" припомня, че роднини на някои от британски жертви на атентата са посрещнали добре решението за освобождаването на либиеца.
Френският вестник "Фигаро" акцентира върху думите на Меграхи, казани при излизането му от затвора. Либиецът, който не престана да твърди, че е невинен, определи присъдата си като срам. Той заяви при излизането си на свобода, че е трябвало да направи възмутителен избор между перспективата за смърт в затвора, съпътствана от надеждата, че името му ще бъде изчистено посмъртно, или завръщане у дома, но с бремето на присъда за виновност, която никога няма да бъде заличена. Френският вестник "Либерасион" отбелязва, че освобождаването на Меграхи е унижение за цяла Европа.
Вашингтонският вестник "Вашингтон пост" припомня, че решението за бъде освободен масов убиец като Меграхи е храбро, но и будещо полемика действие. Но дали това решение в случая с Меграхи беше правилното?, пита изданието. Меграхи беше посрещнат от ликуващо множество в Либия, което е още една обида, нанесена на Вашингтон и на близките на жертвите от атентата в Локърби, след удара, който те трябваше да понесат от самото освобождаване на либиеца, пише нюйоркският вестник "Ню Йорк таймс". Вестникът припомня, че не само американските политици, начело с президента Обама, са се обявили срещу решението за освобождаването на Меграхи. Лидерът на британските консерватори Дейвид Камерън осъди решението на шотландските власти и го определи като грешка и проява на нелогично мислене, при което се проявява състрадание към някой, който не е проявил състрадание към 270 души.
За британските всекидневници като цяло решението на шотландските власти е равносилно на отричане на правосъдието. Акт на състрадание ли е това или обида за паметта на 270-те жертви на атентата отпреди 21 години, пита британският вестник "Индипендънт". В коментарна статия по темата изданието отбелязва, че тук май не става дума изобщо за състрадание, а само за петрол. Либия има петрол, а британските компании искат да се занимават с добива на петрол в Либия, отбелязва вестникът.
Британският вестник "Гардиън" отбелязва, че правителството на Гордън Браун си е навлякло критики за двойни стандарти спрямо Либия заради шотландското решение за освобождаването на Меграхи. В статия, озаглавена "Цената на свободата", изданието пише, че освобождаването на Меграхи е плод на нечиста сделка, както и на интереси в сферата на бизнеса с петрол и търговията с оръжия.
Решението да бъде освободен човек, осъден за атентата над Локърби, беше взето след трезв размисъл и от състрадание. Но все пак става дума за погрешно решение, пише вестник "Таймс" в редакционен коментар, озаглавен "Обратен полет". Освобождаване на базата на състрадание може да бъде обмисляно за всички затворници. Но не всички затворници заслужават техните молби в тази насока да бъдат одобрени. Престъплението на Меграхи беше такова, че той трябваше да прекара остатъка от живота си в затвора, допълва изданието.
Вестник "Дейли мейл" подчертава, че освобождаването на Меграхи няма да позволи да се отговори на въпросите за вината му и за участието и на други хора в атентата.
Единствено шотландският "Хералд" защитава решенето на шотландския правосъден министър Кени Макаскил. Според изданието състраданието е доказателство за сила. А състраданието към смъртно болните е дори характеристика, която отличава цивилизованите общества от варварските, допълва вестникът. Изданието припомня, че британската съдебна система не се основава на принципа око за око, зъб за зъб.
Произведените президентски и провинциални избори в Афганистан са сред водещите теми за западните издания.
Въпреки заплахите на талибаните, афганистанците се осмелиха да гласуват, пише вестник "Кориере дела сера". Изданието отбелязва, че в изборния ден в 15 афганистански провинции са били извършени 73 нападения. Избирателната активност определено беше по-ниска, заради заплахите на талибаните. Преди 4 години на президентските избори тя беше 70 процента, пише вестникът. "Кориере дела сера" допълва, че президентът на Афганистан е определил вота като успех. Вестникът отбелязва, че НАТО и ООН също са направили оптимистични коментари за произведените избори.
Високата на места избирателна активност победи заплахите на талибаните, пише вестник "Стампа".
Френският вестник "Фигаро" припомня, че засега е прибързано да се правят изводи относно избирателната активност. Данните в тази насока ще бъдат оповестени до 3-4 дни и тогава ще се установи дали заплахите на талибаните са имали ефект, допълва вестникът.
Според френските вестници "Монд" и "Либерасион" обаче още от сега може да се отбележи, че на места заплахите на талибаните са постигнали очаквания резултат и хората не са излезли да гласуват.
Ниската избирателна активност в някои райони поражда въпроса дали изборите могат да бъдат смятани за легитимни, пише вашингтонският вестник "Вашингтон пост". Изданието посочва, че на места, където се е очаквало, че избирателите ще се вслушат в заплахите на талибаните, те обаче са излезли да гласуват. Като пример се цитира град Кандахар, където, според официални афганистански представители, избирателната активност е била доста висока, въпреки 11-те ракетни нападения, извършени вчера.
Американските представители побързаха да определят изборите в Афганистан като успех, пише "Ню Йорк таймс". Те нямаха друг избор на фона на обещанията за още повече пари и войски, които отправиха към все по-непопулярното и разяждано от корупция афганистанско правителство, допълва изданието. Като пример, че изборите все пак не могат да бъдат наречени успех, се посочва ниската избирателна активност в една от секциите в Южен Хелманд. В джамията в Хан Нешин, където е била секцията, са гласували само 300 души и нито една жена не е била сред тях.
Подобни констатации за изключително ниска избирателна активност главно в Хелманд прави и британският вестник "Таймс". Изданието отбелязва, че наблюдатели са сигнализирали и за доста избирателни нарушения. В Хелманд на места активността е била едва 8 процента. В район, където британските военни започнаха през юни операция срещу бунтовниците, за да позволят на 80 000 афганистанци да гласуват, гласа си са дали едва 150 души, посочва като пример всекидневникът. Като цяло в Хелманд от 620 000 регистрирани гласоподаватели са гласували едва 50 000 души, пише изданието, като припомня, че британските военни са разположени в провинцията от 2006 г.
Британският "Индипендънт" отбелязва, че афганистанците са демонстрирали голям кураж, като са излезли да гласуват, но това едва ли ще им донесе свобода. Те едва ли са гласували за политическите позиции на предпочитаните от тях кандидати, а са подкрепили онзи, който техните етнически лидери са им препоръчали да подкрепят, се отбелязва в статията на Робърт Фиск, посветена на изборите в Афганистан.
Ниската избирателна активност в пущунския юг на Афганистан може да навреди на шансовете на Хамид Карзай за преизбиране и да засили позициите на главния му опонент Абдула Абдула, пише британският вестник "Гардиън".
Коментарите на изданията бяха направени преди директора на предизборната кампания на Карзай - Дин Мохамад, да обяви, че президентът печели вота и преди източници от Избирателната комисия да кажат, че активността е била между 40 и 50 процента. (БТА)