Тази година светът беше разтърсван многократно от катастрофи, кризи или събития, за които се считаше, че е невероятно да станат реалност. От бежанската криза, през атентатите, земетресенията, кончината на звезди, до референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз и изборите в САЩ.
Китайското проклятие: „Дано живееш в интересни времена" изглежда се сбъдна през 2016 година.
Какво търсихме в Google през 2016 година (ВИДЕО)
Всичко започна още в навечерието на Нова година на централния площад в Кьолн. Германците откриха ново измерение на престъпността - сексуалното насилие от имигранти. В полицията бяха получени стотици оплаквания. А скандалът се разрасна, след като стана ясно, че информацията за престъпленията е била крита от обществеността в продължение на няколко дни.
Арестуваха 26-годишен алжирец за сексуалните нападения в Кьолн
Само седмица по-късно 11 германски туристи бяха убити при атентат в центъра на Истанбул. Те станаха жертва на атентатор самоубиец от терористичната организация „Ислямска държава". Инцидентът имаше катастрофален ефект върху туристическия сезон в Турция.
През февруари в медиите изтече запис на разговор на турският президент Реджеп Ердоган с президента на Европейския съвет Доналд Туск, осъществен по време на срещата на Г-20 в Анталия, през 2015 г. В него държавният глава на Турция директно заплаши да пусне бежанците към Европа, като „отвори вратите към България и Гърция".
Междувременно два пътнически влака се сблъскаха в Германия, отнемайки живота на 10 и ранявайки повече от 50 души.
Март започна спокойно, но завърши по разтърсващ начин. Атентат на „Ислямска държава" потопи белгийската столица Брюксел в кръв. Загинаха 34 души, а 198 бяха ранени, след като трима терористи атакуваха летище „Завентем" и метростанцията „Малбек". След атентатите в Париж миналата година, ударът в Брюксел отново накара Европа да заживее в страх.
Той имаше отражение и в България, където неуредени лични взаимоотношения между българин и афганистанец доведоха до фалшив сигнал за предстоящ атентат в София, край „Плиска". Информацията обаче попадна в сайта на „Фейсбук" страницата на Консулската служба на Държавния департамент на САЩ и за кратко страната ни се озова сред тези застрашени от терористична опасност.
Април тръгна със световна финансова афера. Международното разследване, започнало от „Зюддойче цайтунг" (Süddeutsche Zeitung) и реализирано в продължение на година от над 100 вестника, разкри документите на панамската адвокатска фирма „Мосак Фонсека", занимаваща се с регистриране на офшорни компании в данъчни убежища. В скандала бяха замесени и поне 50 дружества, 16 собственици и 78-ма акционери от България.
В средата на месеца поредица от земетресения от 6-та и 7-ма степен по Рихтер разтърси японския остров Кюшу. Загинаха 41 души, хиляди бяха ранени, а десетки хиляди бяха евакуирани. Серията от трусове предизвика и изригване на вулкана Асо.
На 21 април почина световната поп-икона Принс. Той си отиде от света на 57-годишна възраст в резиденцията си в „Прейсли парк" в Минесота след свръхдоза опиоид.
През юни ислямистът Омар Матин откри стрелба в гей клуб в Орландо. Той уби 48 и рани над 50 души. Въпреки че в САЩ жертвите на огнестрелни оръжия са около 10 хил. всяка година, стрелбата в Орландо постави своеобразен рекорд по брой на убитите. Отговорност за кървавата баня пое „Ислямска държава".
В света, завладян от несигурност и страх, изглеждаше, че терористичната групировка е основната заплаха за установения ред. И тогава, на 24 юни, мнозинството от жителите на Великобритания гласуваха на референдум да излязат от Европейския съюз. Новината за „Брекзит" доведе до срив на глобалните финансови пазари, оставката на цялото английско правителство и основателно повдигна въпроса - идва ли краят на обединена Европа?
Британското правителство иска Брекзит без сътресения
Разтърсващите събития не спряха и през юли. „Ислямска държава" отново напомни за себе си, този път в Ница. Вечерта на 14 юли камион, управляван от тунизиеца Мохамед Булел, прегази стотици хора на крайбрежната алея на френския туристически град. Загинаха 84 души, а над 300 бяха ранени.
Следващата вечер Турция беше разтърсена от опит за държавен преврат. В крайна сметка президентът Реджеп Ердоган надделя над заговорниците с помощта на мнозинството от турското население, което излезе по улиците в подкрепа на управляващите. По време на опита за преврат загинаха 265 души, от тях 161 цивилни граждани. Ответните мерки обаче бяха безпрецедентни. Над 70 хил. души бяха арестувани. А срещу 10 хиляди други бяха предприети репресивни мерки. На практика всякаква опозиция на управляващите в Турция беше смазана.
Турция е вече друга. Неевропейска
През август Италия беше разтърсена от опустошително земетресение. Историческият град Аматриче беше сринат. Загинаха над 250 души. Хиляди останаха без покрив над главите си.
През октомври Реджеп Ердоган предизвика остри реакции, най-вече от Гърция и в доста по-слаба степен от България, след като обяви, че „Кипър, Алепо, Мосул, Ербил, Киркук, Батуми, Солун, Кърджали, Варна и егейските острови" са част от плана за национално обединение на Турция.
Междувременно в Йерусалим отвориха аз първи път от столетия гроба на Исус Христос. Целта бе реставрация. Археолозите, придружаващи реставрационния екип откриха, че стените на пещерата стоят върху скала и са свързани с нея зад мраморните панели на камерата в центъра на църквата. Мраморната плоча на самия гроб не бе премествана от 1550 г. Под нея археолозите намериха пласт от отломки. Отстраняването им разкри друга мраморна плоча от XII век.
Две събития промениха света през ноември. Противно на всички прогнози изборите за държавен глава на САЩ спечели ексцентричният милиардер, издигнат от Републиканската партия, Доналд Тръмп. На 8 ноември той беше обявен за победител в пропорционалния вот на избирателната колегия с 270 гласа, въпреки че за опонентката му Хилари Клинтън гласуваха близо 2,5 милиона американци повече. Победата на Тръмп беше последвана от вълна от протести в САЩ и от несигурност сред американските съюзници по света, които просто не знаят какво да очакват от новия президент.
Доналд Тръмп е най-непопулярният избран президент от десетилетия
На 26 ноември, на преклонната възраст от 90 години, почина бащата на кубинската революция Фидел Кастро. Той успя да построи комунистическа държава на прага на САЩ и в продължение на пет десетилетия устояваше на опитите на Вашингтон да го свали от власт.
В края на месеца нова трагедия разтърси света. Почти целият отбор на бразилския футболен гранд „Чапекоензе" загина в самолетна катастрофа в Колумбия. Сред жертвите е и бившият играч на българския ЦСКА Фелипе Машадо. В инцидента смъртта си намериха общо 76 души.
Декември започна със събития, които много приличаха на тези във Великобритания. Подобно на британците през юни и българите през ноември, италианците казаха „не" на управляващите. Министър-председателят на Италия Матео Ренци подаде оставка, след като предложенията му за реформи бяха отхвърлени на референдум. Перспективите пред третата по големина икономика в еврозоната сега са тревожни, особено на фона на проблемите в италианската банкова система.
През декември и България влезе в световните медии с разтърсваща новина. Взривът след дерайлирането на цистерни от влакова композиция, превозваща пропан-бутан и пропилен,срина центъра на Хитрино, отне живота на 7 и рани 29 души.
Обявиха бедствено положение в Хитрино, събират се помощи за пострадалите
Картините след инцидента бяха като тези от бомбардировките в Сирия - разрушени сгради и следи от огън навсякъде.
Източник: Vesti.bg