Около две години и половина след революциите в арабския свят нито една страна все още не е поела ясно по пътя на стабилност, мирна демокрация. Най-обещаващите страни - Тунис, Либия и Йемен, изпитват затруднения. Хаотичен експеримент с демокрацията в Египет, страната с най-голямо население, завърши с хвърлянето на избран президент зад решетките. Сирия е потопена в кръвта на гражданска война, пише британското списание „Икономист” в статия, озаглавена „Провали ли се Арабската пролет?”.
Не е чудно, че според някои Арабската пролет е обречена. Те твърдят, че Близкият Изток не е готов за промяна. Една от причините е, че той няма демократични институции, така че властта на народа ще се изроди в анархия или ще предизвика връщане на диктатурата. Другата е, че свързващата сила на региона е ислямът, който, както се твърди, не може да приюти демокрация. Близкият Изток, заключават някои, щеше да е по-добре, ако Арабската пролет изобщо не се беше случвала.
Тази гледна точка е в най-добрия случай прибързана, а в най-лошия - погрешна. Демократичните преходи често са насилствени и бавни. Най-лошите последици от Арабската пролет, първоначално в Либия, а сега в Сирия, са страшни. Но мнозинството араби не искат да връщат часовника назад.
Слагане на каруцата пред магарето
Тези, които твърдят, че Арабската пролет се е провалила, пренебрегват дългата зима преди това и последиците от нея върху живота на хората. През 1960 г. Египет и Южна Корея имаха сходна продължителност на живота и БВП на глава от населението. Днес те обитават различни светове. Макар сега все повече египтяни да живеят в градове, а три четвърти от населението да е грамотно, брутният вътрешен продукт на глава от населението е едва една пета от този на Южна Корея. Бедността и спирането на растежа заради недохранване са твърде обичайни. Краткото и некомпетентно управление на Мюсюлманските братя не направи нищо, за да промени това, но по-дълбоките проблеми на Египет бяха утежнени от предшестващия ги диктатор. В много други арабски страни положението не е по-добро.
Това има значение, защото предвид нееднаквия напредък на Арабската пролет мнозина казват, че отговорът е авторитарна модернизация - Аугусто Пиночет, Ли Куан Ю или Дън Сяопин, за поддържане на реда и постигане на икономически растеж. За разлика от страните от Югоизточна Азия, арабите не могат да се похвалят с крал-философ, който охотно да е отглеждал демокрация, докато икономиката му процъфтява. Вместо това братята на диктатора и братовчедите на първата дама вземат всичкия най-добър бизнес. А деспотите, винаги внимателни в управлението на масите, обикновено избягват големите предизвикателства на реформите като постепенната отмяна на енергийните субсидии, която само в Египет глътна 8% от БВП. Дори сега богатите на петрол монархии опитват да купят мир, но тъй като образованите и лишени от граждански права младежи подушват свободата, старият начин на работа изглежда още по-невъзможен, освен ако, както в Сирия, ръководителят не е готов да пролее големи количества кръв, за да остане на власт. Някои от по-напредничавите арабски монархии, например Мароко, Йордания и Кувейт, се насочват към конституционни системи, които дават на поданиците им по-тежка дума.
Добре, ще кажат някои, но арабската демокрация просто води към управление на ислямистите, които са също толкова неспособни на реформи, колкото диктаторите, и заради нетолерантността на политическия ислям, дълбоко недемократични. Мохамед Морси, Мюсюлманският брат, свален от генералите по-рано този месец с явната воля на милиони египтяни по улиците, беше избран демократично, но направи всичко възможно да пренебрегне нормите на демокрацията по време на краткия си президентски мандат. Много светски араби и техни приятели на Запад сега твърдят, че тъй като ислямистите смятат управлението си за дадено от Бога, те никога няма да приемат, че истинската демокрация трябва да включва проверки, дори независими съдилища, свободни медии, прехвърляне на правомощия и плуралистична конституция, защитаваща малцинствата.
Това обаче също е погрешно. Извън арабския свят ислямистите, в Малайзия и Индонезия например, показаха, че могат да научат навика на демокрацията. В Турция също протестите срещу автократичния, но избран премиер Реджеп Тайип Ердоган имат повече общо с Бразилия, отколкото с Арабската пролет. Турция, с всичките си недостатъци, е повече демократична днес, отколкото беше, когато армията се спотайваше на заден план.
Тогава проблемът е с арабските ислямисти. Това не е изненадващо. От десетилетия те са обучавани с репресия, която техните движения надживяха само защото бяха заговорнически и организирани. Техните твърди поддръжници са значимо малцинство в повечето арабски страни. Те не могат да бъдат пренебрегнати и трябва да бъдат погълнати в общото течение.
Поради това превратът в Египет е трагичен. Ако Мюсюлманските братя бяха останали на власт, те може би щяха да се научат на необходимите толерантност и прагматизъм за управлението на една страна. Вместо това техните подозрения за демократичната политика бяха потвърдени. Сега е ред на Тунис, първата арабска страна, която отхвърли игото на автокрацията, да покаже, че арабските ислямисти могат да управляват почтено страните. Тя може да направи точно това - страната е на път да се сдобие с конституция, която може да послужи като основа за почтена, широко представителна демокрация. Ако останалата част от арабския свят поеме в същата посока, ще са необходими много години, за да се постигне това.
Това няма да е изненадващо, защото политическата промяна е дълга игра. Преценката след събитията обикновено изглажда хаотичните парчета история. Преходът от комунизъм, например, изглежда лесен, гледан в ретроспекция. Но три години след падането на Берлинската стена Европа беше завладяна от криминални мафии, крайни политици се радваха на известност в Полша, Словакия и в балтийските страни, Балканите бяха на път да дегенерират във война, а в Грузия се водеха боеве. Дори сега повечето хора в бившия съветски блок живеят в репресивни режими, но малцина искат да се върнат назад.
Не спирайте прилива
Арабската пролет винаги е била по-добре определяна като събуждане - истинската революция не е толкова на улицата, колкото в ума. Интернет, социалните медии, сателитната телевизия и жаждата за образование, не само сред мъжете, но и сред арабските жени, не може да съжителства със старите затъпяващи диктаторски режими. Египтяните научават, че демокрацията не е нито само въпрос на избори, нито способността да изкараш милиони протестиращи на улицата. Стигането до там винаги е хаотично, дори кърваво. Пътуването може да отнеме десетилетия. Но все пак е добре дошло. (БГНЕС)
55 минути
Патриарх Даниил ще отслужи тържествена света литургия в „Св. Александър Невски“
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи ...
1 час
Епидемия от диабет в световен мащаб
Епидемията от диабет в световен мащаб достига критични нива с 800 милиона случая.
Публикуваните ...
1 час
Тръмп предлага бивш финансов мениджър на Джордж Сорос за министър на финансите
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще номинира бившия финансов ...
2 часа
От днес се забранява износът на лекарство за недоносени деца
От днес до 20 януари 2025 г. се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, ...
3 часа
Италианско село предлага къщи за 1 евро на американци, разочаровани от преизбирането на Тръмп
Докато много общности по света се чудеха как да реагират на преизбирането на Доналд ...
3 часа
Как да обновите и освежите банята у дома, но без да правите основен ремонт
Можете да освежите банята си без цялостен ремонт, като боядисате таваните, стените ...
3 часа
Топ 10 на най-консумираните сирена в света
Сиренето е един от най-обичаните и универсални хранителни продукти в света. Според ...
3 часа
Петролът поскъпва на фона на ескалацията на войната в Украйна
Петролът днес поскъпна с около 1 процент до двуседмичен връх на фона на ескалацията ...
10 часа
Баща е осъден на 20 години затвор във Франция, организирал изнасилвания на дъщеря си
Френското правосъдие осъди на 20 години затвор 38-годишен мъж, който редовно изнасилвал ...
11 часа
Заради силния вятър: Отнесен е част от покрива на библиотеката във Велики Преслав
Община Велики Преслав и Доброволческото формирование към Общинска администрация ...
12 часа
Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) ...
12 часа
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, ...
13 часа
Зеленски: Украйна разработва средства за противовъздушна отбрана
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че страната му разработва нови ...
14 часа
Орбан призова Запада да приема сериозно заплахите на Русия
Премиерът Виктор Орбан, който остава близък до Кремъл въпреки войната в Украйна, призова ...
14 часа
Сняг в цяла Сърбия, 10 хиляди жители останаха без ток
Поради осезаемото захлаждане в цяла Сърбия дъждът премина в сняг в следобедните часове ...
15 часа
Застреляха 60-годишен мъж в Макдоналдс в Париж
77-годишен мъж нахлу в клон на американската верига за бързо хранене „Макдоналдс“ ...
15 часа
Слави Трифонов: Това, което се случва в момента в българския парламент е отвратително
"Това, което се случва в момента в българския Парламент е отвратително и ми действа ...
16 часа
Задържаха трима мъже, препречили пътя на кола и откраднали чантата на шофьора със 120 хил. лв.
Трима мъже са задържани за нападение и грабеж на голяма сума пари.
На 20 ноември около ...
16 часа
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета ...
16 часа
Британец призна, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект по поръчка на чуждо разузнаване
Британец призна днес, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект в Лондон, за ...
16 часа
Министър Кондева обяви кога новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, ...
16 часа
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават ...
16 часа
Непридружени деца мигранти продължават да пресичат границата на САЩ въпреки рисковете
Пътуването до САЩ е опасно и плашещо за всеки мигрант, но носи още по-големи рискове ...
16 часа
Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск
Украинската армия контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник ...
16 часа
Четирима войници на ООН бяха ранени при ракетен удар в Ливан
Четирима италиански военнослужещи са били леко ранени при удар по щаб на Временните ...
16 часа
Издирват мъж, взел забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
Криминалисти от пловдивското Четвърто районно управление издирват мъж, взел забравени ...
16 часа
Оставиха в ареста четиримата лихвари, задържани за изнудвания в София
Четирима души са задържани за участие в организирана престъпна група и изнудване след ...
16 часа
Пожар избухна в къща до „Орлов мост“ в столицата (СНИМКИ)
Пожар избухна в центъра на София.
Гори покрив на къща ...
17 часа
Кабул пред водна криза: Жителите се редят с часове на опашки
Жителите на Кабул са изправени пред сериозен недостиг на вода, често чакайки с часове ...
17 часа
Кметът на Шумен сезира прокуратурата заради водната криза
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села ...
17 часа
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
17 часа
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
17 часа
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Заради забавяне в административните услуги по регистриране на автомобилите, се предлагат ...
17 часа
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
17 часа
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
17 часа
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
17 часа
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
17 часа
Дълга ваканция: Кои градове обявиха 3 януари за неучебен ден (ОБЗОР)
Много градове у нас вече обявиха трети януари за неучебен ден. Припомняме, че по-рано ...
17 часа
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
18 часа
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...