Около две години и половина след революциите в арабския свят нито една страна все още не е поела ясно по пътя на стабилност, мирна демокрация. Най-обещаващите страни - Тунис, Либия и Йемен, изпитват затруднения. Хаотичен експеримент с демокрацията в Египет, страната с най-голямо население, завърши с хвърлянето на избран президент зад решетките. Сирия е потопена в кръвта на гражданска война, пише британското списание „Икономист” в статия, озаглавена „Провали ли се Арабската пролет?”.
Не е чудно, че според някои Арабската пролет е обречена. Те твърдят, че Близкият Изток не е готов за промяна. Една от причините е, че той няма демократични институции, така че властта на народа ще се изроди в анархия или ще предизвика връщане на диктатурата. Другата е, че свързващата сила на региона е ислямът, който, както се твърди, не може да приюти демокрация. Близкият Изток, заключават някои, щеше да е по-добре, ако Арабската пролет изобщо не се беше случвала.
Тази гледна точка е в най-добрия случай прибързана, а в най-лошия - погрешна. Демократичните преходи често са насилствени и бавни. Най-лошите последици от Арабската пролет, първоначално в Либия, а сега в Сирия, са страшни. Но мнозинството араби не искат да връщат часовника назад.
Слагане на каруцата пред магарето
Тези, които твърдят, че Арабската пролет се е провалила, пренебрегват дългата зима преди това и последиците от нея върху живота на хората. През 1960 г. Египет и Южна Корея имаха сходна продължителност на живота и БВП на глава от населението. Днес те обитават различни светове. Макар сега все повече египтяни да живеят в градове, а три четвърти от населението да е грамотно, брутният вътрешен продукт на глава от населението е едва една пета от този на Южна Корея. Бедността и спирането на растежа заради недохранване са твърде обичайни. Краткото и некомпетентно управление на Мюсюлманските братя не направи нищо, за да промени това, но по-дълбоките проблеми на Египет бяха утежнени от предшестващия ги диктатор. В много други арабски страни положението не е по-добро.
Това има значение, защото предвид нееднаквия напредък на Арабската пролет мнозина казват, че отговорът е авторитарна модернизация - Аугусто Пиночет, Ли Куан Ю или Дън Сяопин, за поддържане на реда и постигане на икономически растеж. За разлика от страните от Югоизточна Азия, арабите не могат да се похвалят с крал-философ, който охотно да е отглеждал демокрация, докато икономиката му процъфтява. Вместо това братята на диктатора и братовчедите на първата дама вземат всичкия най-добър бизнес. А деспотите, винаги внимателни в управлението на масите, обикновено избягват големите предизвикателства на реформите като постепенната отмяна на енергийните субсидии, която само в Египет глътна 8% от БВП. Дори сега богатите на петрол монархии опитват да купят мир, но тъй като образованите и лишени от граждански права младежи подушват свободата, старият начин на работа изглежда още по-невъзможен, освен ако, както в Сирия, ръководителят не е готов да пролее големи количества кръв, за да остане на власт. Някои от по-напредничавите арабски монархии, например Мароко, Йордания и Кувейт, се насочват към конституционни системи, които дават на поданиците им по-тежка дума.
Добре, ще кажат някои, но арабската демокрация просто води към управление на ислямистите, които са също толкова неспособни на реформи, колкото диктаторите, и заради нетолерантността на политическия ислям, дълбоко недемократични. Мохамед Морси, Мюсюлманският брат, свален от генералите по-рано този месец с явната воля на милиони египтяни по улиците, беше избран демократично, но направи всичко възможно да пренебрегне нормите на демокрацията по време на краткия си президентски мандат. Много светски араби и техни приятели на Запад сега твърдят, че тъй като ислямистите смятат управлението си за дадено от Бога, те никога няма да приемат, че истинската демокрация трябва да включва проверки, дори независими съдилища, свободни медии, прехвърляне на правомощия и плуралистична конституция, защитаваща малцинствата.
Това обаче също е погрешно. Извън арабския свят ислямистите, в Малайзия и Индонезия например, показаха, че могат да научат навика на демокрацията. В Турция също протестите срещу автократичния, но избран премиер Реджеп Тайип Ердоган имат повече общо с Бразилия, отколкото с Арабската пролет. Турция, с всичките си недостатъци, е повече демократична днес, отколкото беше, когато армията се спотайваше на заден план.
Тогава проблемът е с арабските ислямисти. Това не е изненадващо. От десетилетия те са обучавани с репресия, която техните движения надживяха само защото бяха заговорнически и организирани. Техните твърди поддръжници са значимо малцинство в повечето арабски страни. Те не могат да бъдат пренебрегнати и трябва да бъдат погълнати в общото течение.
Поради това превратът в Египет е трагичен. Ако Мюсюлманските братя бяха останали на власт, те може би щяха да се научат на необходимите толерантност и прагматизъм за управлението на една страна. Вместо това техните подозрения за демократичната политика бяха потвърдени. Сега е ред на Тунис, първата арабска страна, която отхвърли игото на автокрацията, да покаже, че арабските ислямисти могат да управляват почтено страните. Тя може да направи точно това - страната е на път да се сдобие с конституция, която може да послужи като основа за почтена, широко представителна демокрация. Ако останалата част от арабския свят поеме в същата посока, ще са необходими много години, за да се постигне това.
Това няма да е изненадващо, защото политическата промяна е дълга игра. Преценката след събитията обикновено изглажда хаотичните парчета история. Преходът от комунизъм, например, изглежда лесен, гледан в ретроспекция. Но три години след падането на Берлинската стена Европа беше завладяна от криминални мафии, крайни политици се радваха на известност в Полша, Словакия и в балтийските страни, Балканите бяха на път да дегенерират във война, а в Грузия се водеха боеве. Дори сега повечето хора в бившия съветски блок живеят в репресивни режими, но малцина искат да се върнат назад.
Не спирайте прилива
Арабската пролет винаги е била по-добре определяна като събуждане - истинската революция не е толкова на улицата, колкото в ума. Интернет, социалните медии, сателитната телевизия и жаждата за образование, не само сред мъжете, но и сред арабските жени, не може да съжителства със старите затъпяващи диктаторски режими. Египтяните научават, че демокрацията не е нито само въпрос на избори, нито способността да изкараш милиони протестиращи на улицата. Стигането до там винаги е хаотично, дори кърваво. Пътуването може да отнеме десетилетия. Но все пак е добре дошло. (БГНЕС)

5 минути
КНСБ: Необходимият доход за издръжка на семейство с дете е 2738 лв.
Необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за един работещ, сам живеещ, ...
5 минути
Нов или втора употреба е първият български F-16
Нов или втора употреба е първият български F-16? Този въпрос възникна, след като в интернет ...
24 минути
Русия си върна контрола върху манастир в Курска област
Руските сили си върнаха контрола върху манастир в руската Курска област, където се ...
29 минути
Голямо количество контрабандни цигари задържаха в товарен микробус при Дунав мост 2-Видин
Митническите инспектори откриха 26 000 къса контрабандни цигари, укрити в дървени стълби ...
33 минути
New York Post: Тръмп ще представи мирния план за Украйна
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че ще разкрие съдържанието на предложения от ...
Какво да правим, ако бебето плаче по време на хранене? Причини и решения за по-добро хранене
Някои бебета се сърдят, плачат или дърпат от гърдата по време на кърмене. Има редица причини, поради ...
33 минути
НОИ: Над 6,4 млрд. лв. са общите разходи на ДОО към март, 5,7 млрд. лв. са за изплащане на пенсии
Над 6,4 милиарда лева са общите разходи на ДОО към март, 5,7 милиарда лева са за изплащане ...
35 минути
Ватиканът публикува снимки на папа Франциск в отворения му ковчег
Ватиканът публикува снимка и видео на папа Франциск в отворения му ковчег, облечен ...
44 минути
МВР и прокуратурата отчитат ръст при задържаните за наркотици
МВР и прокуратурата отчитат ръст при задържаните за наркотици, показва ежемесечния ...
44 минути
Пребиха млад мъж пред заведение в Сливен
Пребиха 26-годишен мъж пред заведение в Сливен, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
47 минути
Осъдиха на 1 година пробация младеж, запалил жилището на приятелката на баща си
Ученик запали апартамента на приятелката на баща си, за да й отмъсти, защото оставила ...
51 минути
Започва поетапно спиране на парното в София
Поради затопляне на времето и запазване на тенденцията за високи среднодневни температури, ...
52 минути
Мотоциклетист загина след удар в стълб в Сливенско
43-годишен мотоциклетист загина след удар в стълб в село Сборище, община Твърдица, съобщиха ...
54 минути
Кание Уест призна, че е имал сексуална връзка с братовчед си
47-годишният рапър Кание Уест направи ново признание и пусна откъс от музикален клип ...
1 час
4422-та дни понтификат на папа Франциск
Понтификатът на папа Франциск продължи 12 години, като започна на 13 март 2013 година и ...
1 час
Как се промени инфлацията в страните от еврозоната при смяната на валутата
Разчетите на еврокомисията за последните страни, които приеха еврото показват, че ...
1 час
Индия наложи временно мито от 12% върху вноса на някои видове стомана
Индия наложи временно мито от 12% върху вноса на някои видове стомана, за да ограничи ...
1 час
Българско изкуство във Ватикана: Жената, създала омофор за папа Франциск
На церемонията на „Свети Петър“ преди дни, на последния Великден на папата, той носеше омофор, ...
1 час
Известен гръцки кларинетист загуби два пръста след злополука с пиратка
Известният гръцки музикант и виртуоз на кларинета Арис Мугопетрос е изгубил два пръста ...
1 час
Турция забрани плановите операции за цезарово сечение в частните клиники
Турското правителство наложи забрана на плановите операции за цезарово сечение в ...
1 час
Земетресение разтърси Турция
Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано рано тази сутрин в окръг Ван в Източна Турция, ...
1 час
Забраниха за консумация водата в село край Харманли
Водата на харманлийското село Бисер се ограничава за пиене и готвене заради завишени ...
1 час
Полицията в Германия съобщи, че страната е „наводнена“ от кокаин
Ръководителят на германската Федерална криминална служба Холгер Мюнх съобщи, че из ...
1 час
Важна информация за пенсиите
Днес е последната дата, в която пенсионерите, които получават пенсиите си от пощата, ...
2 часа
Патриархът ще оглави служба в Роженския манастир в чест на чудотворната икона „Света Богородица Портаитиса“
Българският патриарх Даниил ще оглави служба в Роженския манастир по повод честването ...
2 часа
Майката на Митко от Цалапица: Един от близнаците е нанесъл смъртоносния удар
Срам, подигравка, гавра и унижение - така семейството на Митко от Цалапица определя ...
2 часа
Заради ремонти: На някои от граничните пункта има затруднения в преминаването
Ремонти затрудняват преминаването през Дунав мост при Русе на границата с Румъния ...
2 часа
Зеленски: Готови сме за всякакви разговори, очакваме ясен отговор от Москва
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му държи на предложението си ...
2 часа
Обраха американския министър на вътрешната сигурност Кристи Ноем
Дамската чанта на американския министър на вътрешната сигурност Кристи Ноем, съдържаща ...
3 часа
Ограничават движението през тунел „Железница“ на автомагистрала „Струма“
Движението в двете тръби на тунел „Железница“ и в участъка преди и след него (от 98-и ...
3 часа
Кралицата на Норвегия е в болница
Кралицата на Норвегия тази нощ бе приета в Националната болница заради дихателна недостатъчност, ...
4 часа
Учените с революционно откритие: Човешките клетки могат да „чуват“ 🎶
Оказва се, че звукът не е само за ушите! Японски учени от Университета в Киото установиха, ...
12 часа
Последният завет на папата: Страданията в сетните ми дни принасям на Бог – за мир и братство между хората
Страданието, което беляза последната част от живота ми, аз предлагам на Господа, в замяна ...
12 часа
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
Руският президент Владимир Путин предложи двустранни разговори с Киев за първи път ...
13 часа
Съобщиха официалната причина за кончината на папа Франциск
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск. Той е починал ...
13 часа
Туристическата такса за посещение на Венеция вече е двойна
Посетителите на италианския град Венеция вече заплащат входна такса в размер до 10 ...
15 часа
Изборът на нов папа: Един от най-пазените тайни ритуали в света
Папата оглавява Католическата църква и се смята за наследник на Свети Петър, което ...
15 часа
Ватиканът отложи обявяването на 15-годишен младеж за първия милениал светец
Ватиканът отмени поради кончината на папа Франциск планираната церемония на католическата ...
16 часа
Преди старта на сезона: Сафридът по морето удари 22 лева, порция дюнер е 20 лв.
Порция сафрид с пържени картофки се предлага за 21,90 лв. в заведение в Стария град на ...
16 часа
Патриарх Даниил изпрати съоблезнования по повод кончината на папа Франциск
Съболезнователен адрес изпрати Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ...
17 часа
Невръстно дете падна от шестия етаж в Габрово
6-годишно дете е паднало от шестия етаж на блок в град Габрово.
Според първоначалната ...