Почти не минава ден, в който вестник да не обяви официалната си подкрепа за някой от двамата кандидати. Случва се непрекъснато и схемата е идентична - на редакционните страници се публикува дълъг материал, който обяснява защо редакторите на медията застават зад Барак Обама или Мит Ромни.
Този уикенд погледите бяха насочени основно към два вестника, които обявиха кого потупват по рамото и желаят победа на изборите на 6 ноември - New York Times (щат Ню Йорк, 29 електорални гласа) и Des Moines Register (щат Айова, 6 електорални гласа). И двата вестника са влиятелни - единият в целия свят, другият само в Айова, но вниманието на медиите в Америка тази събота по-скоро открадна вестник Des Moines Register.
Вестникът от Айова не е подкрепял кандидат на републиканците от 1972 година, когато застана зад Ричард Никсън. Самият щат е ключов за победата на Обама не само заради това, че е един от колебаещите се, но е важно и символичното му значение. През 2008 година Обама спечели първата си победа на първичните избори в Айова за номинацията на демократите.
Към този момент, Айова по-скоро клони към Обама. Според последните проучвания за президентските избори на 6 ноември Обама води в този щат с 2.3 процента.
Решението на редакторите на New York Times да подкрепят Обама беше очаквано, но не е от чак такова значение по две причини. Първата - в щата Ню Йорк Обама води с преднина от над 60 процента, която няма как да бъде намалена. Втората - вестникът подкрепи Обама и през 2008 година.
И докато кампанията навлиза в последната си фаза, когато всяка малка стъпка има значение, интересът към подкрепата на медиите за един или друг кандидат е сравнително ниска в сравнение с любопитството към проучванията. В Америка се шегуват, че всички вече страдат от популярната болест "полахолик" (от "poll" - проучване).
За да се разберат правилно проучванията, които се правят от повече от 60 агенции, трябва да се следят няколко едновременно. Ако погледнем на последните 9 на най-големите в страната, реализирани в периода 21-26 октомври, силите са изравнени и всеки от кандидатите буквално диша във врата на другия. Четири от изследванията показват преднина на Ромни, три за Обама, а в две резултатите са идентични. И тъй като всяко едно от проучванията предупреждава за статистическа грешка от 2 до 4 процента, можете да си представите колко ожесточена ще бъде битката на 6 ноември.
Повече за изборите в САЩ на www.2012-usa-elections.com