На склона на една живописна планина на 150 км северно от Пхенян, се издигат два внушителни павилиона в корейски стил.
В тях е разположена "Международната изложба на дружбата", в която са показани всички подаръци, от цял свят, поднесени на "бащата на нацията" Ким Ир-сен (1912-1994) и на сина му, генералисимус Ким Чен-ир, който наследи властта му.
Планината Мьохян ("Планината с уникалното ухание") е една от петте "свещени" планини в КНДР.
"Великият лидер" Ким Ир-сен сам избра мястото, което да се превърне в туристическа дестинация. Ето как пише за това в едно стихотворение:
"Гордостта, която нацията никога не изпита
за 5 хиляди години,
ще бъде предадена на потомците заедно с тази славна земя". "Светая светих" се охранява от двама гвардейци, въоръжени с посребрени леки картечници. В музея се влиза през 4-тонна дървена врата, отваряна от ръка в бяла ръкавица. Дворецът-музей, в който са подаръците, получени от Ким Ир-сен, е тържествено открит през август 1978 г. Той е по-голямата от двете сгради (150 зали на 50 000 кв. м). До миналата година той е побрал "скромните" ... 221 411 подаръка от 179 страни. "Ще са необходими 18 месеца, ако човек отдели по 1 минута за всеки подарък", споделя младата екскурзоводка в традиционна корейска дреха. "Международната изложба на дружбата" приема 250 000 посетители годишно, 40 на сто от които са чужденци. Музеят има 250 екскурзоводи и служители. В музея, облицован изцяло със сив корейски мрамор, човек се движи по пантофи по огромни коридори, осветени в бяло от сферични осветителни тела. Подаръците са подредени по райони и страни (само от Китай те са 7000!).нГледката е като декор в стил Превер: например, Йосиф Сталин подарява на Ким влаков вагон - първият подарък след освобождението от 1945 г. - и през 1950 г. - бронирана черна кола марка "Зис", тежаща 7 тона. (Великият лидер я използва по време на Освободителната война). За да не остане назад, Мао Цзедун също му подарява вагон през 1953 г. Колекцията съдържа: меча кожа от бившия румънски президент Николае Чаушеску, убита лично от него (1975 г.); сервиз от майсенски порцелан от ръководителя на ГДР Ерих Хонекер (1987 г. - 2 години преди да бъде свален от власт); поднос от препариран крокодил от никарагуанските сандинисти и калашников от анголските марксисткипартизани от Народното движение за освобождение на Ангола (МПЛА) през 1972 г.; сабя от Муамар Кадафи (1976); чиния от севърски порцелан от Франсоа Митеран (през февруари 1981 г., когатое генерален секретар на Социалистическата партия). Бившите братски страни от комунистическия блок са силно представени, както и общините от бившия червен пояс на Париж. Подаръци продължават да пристигат и след смъртта на Ким Ир-сен през 1994 г. - Мадлин Олбрайт подарява сребърна чаша през 2000 г., Путин - красива ловна пушка през същата година , а Си Ен Ен - глобус през 1999 г. На изхода восъчната статуя на президента Ким Ир-сен, в подножието на друга свещена планина - Паекту, впечатлява с реализма си. Открит през 1996 г., музеят, в който са изложени подаръците, получени от Ким Чен-ир, се състои от 50 зали на 20 000 кв. м. площ с 55 431 подаръка от 164 страни. Но екскурзоводката с гордост показва залата с подаръците на Южна Корея, знак за "затоплянето" между двете страни. В нея са показани мебели (има дори една младоженска спалня) стая), най-модерните телевизионни екрани и електроуреди - най-високите технологии на южнокорейските големи предприятия. (БТА)