Ако евроизборите бяха днес, четири формации - Коалиция за България, ГЕРБ, "България без цензура" и ДПС, биха преминали бариерата за излъчване на евродепутати. Други три - Реформаторският блок, НФСБ и "Атака", запазват шансовете за преминаване на бариерата. Това показва национално представително проучване на "Медиана", направено между 8 и 13 май сред 1014 души, представени от Кольо Колев.
Според данните за Коалиция за България биха гласували 20,5 на сто от анкетираните, за ГЕРБ -17,1 процента. Място в ЕП биха намерили още "България без цензура" с 9.8%, като Николай Бареков изпреварва ДПС, които биха имали 7.3%.
Без шансове засега да изпратят свои представители в Европейския парламент изглеждат АБВ с 2.9%.
Данните показват, че с наближаване на изборите намалява готовността и желанието да се участва в тях, отчете Колев. Причина за това вероятно е липсата на желана вътрешнополитическата алтернатива - критичността към настоящото управление е висока, но връщането на ГЕРБ е неприемливо за преобладаваща част от избирателите, обясни директорът на "Медиана".
Социологът очаква изборна активност, сравнима с тази от 2009 година - между 2,5 - 2,6 млн. избиратели или около 43% от реално наличните избиратели. Подобно относително ниска избирателна активност дава шанс на по-малките партии с твърд електорат, като очакваната изборна бариера за тези избори е 150 - 160 хил. гласа.
Според данните от изследването събитията в Украйна дават отражение върху активността и рейтинга на политиците, като преобладаващата част от избирателите не споделят доминиращата позиция на ЕС и САЩ за ролята на Русия в събития в Украйна.
Политическият елит в страната до голяма степен влиза в конфронтация с преобладаващото обществено мнение, което отрича Русия като инициатор и "виновник" и дестабилизатор на региона, обясни Колев, цитиран от БГНЕС.
По отношение на рейтинга на политиците Колев обясни, че той остава нисък и продължава да пада. За отбелязване е спадът от 9% на президента Росен Плевнелиев, който се радва едва на 24% одобрение. С най-висок рейтинг е Георги Първанов - 38%, но той също губи 7% спрямо месец април. Най-голямата пък е загубата на доверие към Йорданка Фандъкова, която губи цели 13% от одобрението си и се радва на 35% положителна нагласа.
Изследването на "Медиана" е проведено в периода 8 - 13 май сред 1014 пълнолетни лица.