Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност, затова трябва да мислим и за доброто правоприлагане, не само за размера на санкциите. Това каза министър-председателят Росен Желязков по време на форум, организиран от българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в Европейския парламент.
Международната конференция е под надслов „Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните“ и се провежда в София.
На събитието присъстват още министърът на правосъдието Георги Георгиев, народни представители, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, представители на МВР и експерти.
Премиерът Желязков припомни, че правителството бързо е реагирало на последните случаи на жестокост към животни и веднага е изготвило предложение за законодателни промени, които заедно с други предложения вече са минали на първо четене в Народното събрание. „Надявам се да се постигне един широк консенсус и за начина, по който ефективно ще се правоприлага“, добави той.
Росен Желязков посочи, че задачата на всички е да се създаде такава среда, в която обществените отношения да бъдат възпитавани и да раждат нетърпимост към подобни прояви на насилие.
Начинът, по който обществото, не само отделният индивид реагира на това, е показател за неговата зрялост, защото много често се опитваме да боравим, понякога изкуствено, с терминология, като емпатия, състрадание, но виждаме, че живият живот много често ни опровергава, защото жестокостта е част от човешката природа, каза Росен Желязков.
Премиерът акцентира на ролята на институции и това не да действат реактивно, а да синхронизирано. „И ако гражданското общество е сърцето, душата на гражданската енергия, то разумът и решимостта трябва да бъдат на държавните институции“, каза Желязков.
Той каза още, че в обществените отношения емпатията трябва да бъде нормата, спазването на закона да бъде част от нашето разбиране за морал и етика, а нашето състрадание да се бунтува със средствата на закона и справедливите наказания за тези, които го престъпват.
Министър-председателят посочи, че борбата с киберпрестъпността е една от основните задачи на киберпревенцията, която изграждаме като капацитет в България.
През април имаше протести в страната на граждани, след като бяха разкрити двама души от Перник, които по особено жесток начин измъчват и умъртвяват животни, снимат ги и продават видеата.