Няма какво да предприема, всичко е разписано. Това заяви здравният министър Силви Кирилов във връзка с отпадъците от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО).
"Има много болници, които използват различни методи. Аз мога да предприема мерки в районна на болниците. Имам доверие на хората, които са били обучени. Няма какво да предприема, всичко е разписано. Най-добре може да отговори общината", заяви той.
"Всеки болничен отпадък има своите характеристики. Лекарите и сестрите се обучават как да пазят болните от патогени още от студентската скамейка. Те са много опасни, защото се наричат вътреболнични щамове и тяхната характеристика е, че са много вирулентни и много резистентни. За това те са обучени да пазят болните, себе си, персонала, семействата и децата си. Там където се генерира болничният отпадък е трудно да се допусне грешка", категоричен е Кирилов.
По думите е невъзможно да се допусне грешка и при съхранението на боклука, защото всичко е разписано. "От мястото за съхранение се извозва със специални автомобили до инсинератори или в някои болници се прави третиране на този болничен отпадък като му се унищожават опасните патогени", заяви той.
На всеки контейнер е написано коя е болницата и коя е старшата сестра.
Управител на сметоизвозваща фирма за опасния боклук: Вината е на лечебните заведения
"Не виждам механизъм как този опасен боклук ще попадне в битовия", категоричен е здравният министър.
Той заяви, че в болниците има места за съхранение, но боклукът не може да се съхранява повече от една седмица или десет дни. "Има разписани правила", каза още министърът.
На ден се формира официално по 230 грама боклук на легло. Може да се допусне той да достигне до 300 грама, защото се допускат грешки. За един ден не може да се формира толкова много опасен болничен отпадък, категоричен е Кирилов.