Половин час преди това тя изпрати писмо до Никола Минчев, който оглавява комисията. Тя бе поканена на заседанието за да отговаря на депутатски въпроси относно "евентуално наличие на групи за влияние в Софийска градска прокуратура и предприети мерки от страна на ръководството на СГП".
Неявяването на Кирилова по същество провали заседанието.
От 10 изслушани прокурори: Само един видял Нотариуса на коледния банкет на СРП
В качеството ми на административен ръководител на СГП съм служебно запозната, че се водят няколко досъдебни производства с предмет на доказване анонсираната тема за предстоящото заседание на Временната парламентарна комисия, в т.ч. и такива, по които има привлечени обвиняеми. Нещо повече, по едно от производствата вече има внесен и обвинителен акт", пише Кирилова до комисията.
Тя се позовава на решение на Конституционния съд, което гласи, че „предоставянето по искане на НС на информация, представляваща следствена тайна…, по конкретно наказателно производство крие риск от препятстване на ефективността и шансовете за успешно финализиране на разследването, отговорност за което в крайна сметка носи прокуратурата".
Градският прокурор на София пише до Минчев, че в заседанията на комисията за Нотариуса са участвали лица, спрямо които в прокуратурата се водят наказателни производства, част от които са и в съдебна фаза пред Софийски градски съд. "Мястото, в което прокуратурата води своята борба, излага своите тези и събраните доказателствени средства, е именно съдебната зала. Нещо повече, в крайна сметка действията на прокуратурата подлежат на съдебен контрол, а не и на парламентарен. Това е съобразно принципите за разделение на властите, които Ви призовавам заедно да спазваме", пише още Илиана Кирилова.
На фона на скандалите в Темида: Увеличиха заплатите на магистратите със задна дата
"Когато без мисъл се изричат тежки думи като „организирана престъпна група“, „мафия“, „корумпирани“, от страна на народни представители и други организации, това срива авторитета на всички държавни институции", добавя тя в писмото до анкетната комисия.
Реакциите в парламента
Настимир Ананиев от ПП-ДБ изрази недоумение защо Кирилова се е "изплашила". “Имах няколко въпроса към нея и не знам защо не се е явила. Кирилова е дала интервю за медия, но ние може би имаме различни от тези, които са ѝ били зададени от журналистите”, смята Ананиев. Той попита по какъв начин са назначение шестимата заместници на Илияна Кирилова, като 4 от тях са заобиколили процедурата с конкурс и са назначени по изключение.
Бойко Рашков, също от ПП-ДБ, заяви, че неявяването на шефа на СГП не може да остане незабелязано и депутатите да мълчат. “Малко са ѝ шест заместници. Не ми е известно да има един обвинителен акт и внесен в съда от ръководителката на СГП. От тук нататък може да си правим изводите какво е постигнала там. Пожелавам ѝ Сарафов да ѝ назначи още 6 заместници”, заяви Рашков.
Той заяви, че ще пита дали Кирилова има нещо общо с Пепи еврото. “Той е бил дълго време неин ръководител, като шеф на следствието и то поставен там от бившия главен прокурор Сотир Цацаров”, коментира Бойко Рашков.
Той подчерта, че Кирилова е дала интервю за медия, но не може да дойде и да говори на комисия пред народните представители и това е показателно.
Мирослав Иванов, отново от ПП-ДБ, смята, че толкова късно е уведомила комисията за отсъствието си, за да не могат членовете на комисията да поканят други за изслушване. “Апелирам да се изпрати ново писмо към Кирилова и се надявам в следващо заседание тя да присъства”, подчерта Иванов.
БСП пък заявиха, че ще осмислят участието си в комисията.
“Не недоумявам защо вече втора седмица не провеждаме заседание. Ако по този начин се работи ние ще преосмислим участието си в тази комисия, втора седмица не функционираме”, каза Атанас Зафиров от БСП.