Групата на "Демократична България" и вътрешният министър влязоха в задочен спор заради скандала около контрабандния канал в Пловдив и отложеното изслушване на Даниел Митов в парламента.
“Има знаци, че държавата покровителства контрабанда, а в същото време българското Народно събрание отказва да изслуша 8 смели полицаи, които искат да разкажат какво се е случило при акцията с разкрития контрабанден канал в Пловдив. Това е безпрецедентно.“ Така Йордан Иванов от „Демократична България“ коментира отказа на пленарна зала да включи в дневния ред изслушване на министъра и служители на МВР по темата.
Според Иванов не е ясно дали Борисов лъже в желанието си да бъдат отстранени всички отговорни за скандала в МВР, или вътрешният министър не се подчинява на това негово желание. „Вчера министърът беше в Пловдив, освободи двамата заместник-директори и назначи ръководител на сектор „Борба с организираната престъпност“, който е човек на един от отстранените зам.-директори.“
Божидар Божанов коментира, че от ДБ имат притеснения, че отлагането на изслушването с една седмица, привидно заради отсъствието на Даниел Митов през тази, ще увеличи риска от прилагане на натиск върху служителите на МВР, които днес трябваше да бъдат изслушани.
Отлагането на изслушването е опит да бъде прикрита информация. Според Божанов не е имало пречка заместник-министър да участва и да предостави необходимата информация: „По същият начин, вместо днес парламентът да обсъди и гласува нашето предложение за изискване от МВР на всички документи, включително класифицирани такива, свързани с операцията срещу контрабандата, проектът за решение е разпределен на комисия, където не е включен в дневния ред за седмицата.“
Във връзка с пътната безопасност и призивите за оставка на шефа на АПИ, Божидар Божанов коментира, че всички, които са пряко отговорни за този и други трагични инциденти, и тази отговорност се установи, трябва да си подадат оставката.
"Опозицията трябва да контролира властта и изслушванията са част от това. Управляващите нямат дневен ред, не са приели законодателна програма, не са приели антикорупционна програма и заради това в пленарна зала липсват законопроекти. Това е тяхна отговорност, а не да се оправдават с опозицията, че вкарвала изслушвания в парламента", коментира Божанов по повод критиките, че в пленарна зала се провеждат прекалено много изслушвания.
Междувременно вътрешният министър отговори на критиките.
„Зам.-директорът на ГДБОП е отстранен, води се дисцилинарно производство, те не знаят как се отстранява директор, няма назначен директор, както твърди един от ДБ днес. Чул някаква клюка и я повтаря. То няма назначен, ама той знае на кой е близък“, посочи министър Митов.
„Искат изслушване - ще го получат, но имам и поети вече ангажименти в страната. Всичко там се е случило преди да стана министър, като станах всички действия са извършени до момента. Ще повтаряме в зала, докато им стане ясно на господата от ДБ, докато им стане ясно как работи системата“, допълни още той.
Развитието идва, след като от гражданското сдружение „Боец” разпространиха снимки на чатове, за които твърдят, че са между част от ръководство на ГДБОП и служители на терен в Пловдив. В сигнала се твърди, че на 19 ноември 2024 година полицаите са опитали да проверят автомобил, който им бил познат във връзка с контрабанда на цигари, но им е било разпоредено незабавно да се изтеглят. Говори се още за евентуален „чадър” над контрабандния канал от Калин Литов, назначен от бившия вътрешен министър Калин Стоянов. Междувременно Калин Литов вече не е заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”.