/ БГНЕС, архив
Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) прекрати делото срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за избор на изпълнител на газовия проект „Турски поток“ на територията на България. Така съдът разрешава строителството през територията на страната.

България и Турция подготвят споразумение за междусистемно свързване

От съда уточниха, че ВАС оставя без разглеждане жалбата на Консорциум „Газово развитие и разширение в България“ (ГРРБ) срещу решение 741 от 2019 г. на КЗК и прекратява производството по делото. Определението на върховните магистрати е на основание липса на воля за обжалване у консорциума, констатирана във връзка с постъпила по делото писмена молба от „Комплишънс Дивелъпмънт С.А.Р.Л.“ - клон България, който е един от участниците в Консорциум „Газово развитие и разширение в България“.

Завършен е първият участък от „Турски поток“

Първоначално делото беше насрочено за разглеждане във ВАС за 24 септември.

Борисов: Търсим начин природният газ от Туркменистан да достигне до България

В средата на юли ВАС забрани на "Булгартрансгаз" да подмени строителя на продължението на "Турски поток" през българска територия.

"Булгартрансгаз" трябваше да подпише договор със свързаното с руската ТМК обединение "Газово развитие и разширение в България". Подписването няма са стане докато не приключи спорът за отстраняването на саудитския консорциум "Аркад". Определението на съда потвърждава решението на Комисията за защита на конкуренцията, която отмени решение на "Булгартрансгаз" да подмени избрания строител на "Турски поток" през българска територия.

Руски министър: Втората линия на „Турски поток“ ще мине през България

В края на май държавната компания декласира саудитския консорциум “Аркад” и обяви, че една от най-големите инфраструктурни поръчки на стойност над 2 млрд. лв., отива при втория претендент – обединение “Газово развитие и разширение в България”.

“Аркад” бе определен за победител за строежа на 474-километровото трасе от турско-българската до българо-сръбската граница, тъй като единствен влизаше в стойността на поръчката.

БЕХ ще може да ползва държавно гарантиран заем за интерконектор България-Гърция

Въпреки че ГРРБ е предложил по-висока цена, “Булгартрансгаз” решава да декласира “Аркад” с мотива, че не е подал навреме необходимите документи за сключване на договора. Преди изтичането на крайния срок за внасянето им, конкурентът ГРРБ намалил цената на своята оферта и тя паднала под цената на “Аркад”. Така газовият оператор сметна, че “Аркад” се отказват от поръчката и реши да я даде на ГРРБ.

Лавров: Продължаването на „Турски поток“ през България ще укрепи нейната енергийна сигурност

Според КЗК това решение е незаконосъобразно и договорът трябва да бъде възложен на “Аркад”.

В края на юни Комисията за защита на конкуренцията вече определи действията на “Булгартрансгаз” като неправомерни и остави в сила класирането от април, според което обществената поръчка следва да се възложи на “Аркад”.
БГНЕС