Домбровскис каза, че е видял широка подкрепа у нас за приемане на еврото

Докладът за конвергенцията, публикуван от ЕК, заключва, че България покрива всички критерии. България е достигнала доста високо ниво на конвергенция. Присъединяването към еврозоната ще има редица осезаеми ползи - по-ниски разходи за обръщане на валутите, по-ниски лихви, по-ниски разходи за инвестиции”. Това заяви пред NOVA Валдис Домбровскис, комисар за икономиката и производителността.

Запитан дали може някоя от настоящите членки на еврозоната да гласува против присъединяването ни и така да ни препъне, Домбровскис каза, че действително предстои политическото решение, но понастоящем няма знаци, че би могло някой да се противопостави. „Аз съм оптимист, че ще има положителен развой”, каза Домбровскис.

Домбровскис: Икономическото представяне на България през последните години е внушително

След разговорите вчера в НС, Домбровскис каза, че е видял широка подкрепа у нас за приемане на еврото. Той не очаква това изведнъж да се промени.

Еврокомисарят призна, че преди да се присъединят към еврозоната в страните има притеснения как ще се развие ситуацията. „Важно е правителството и властите като БНБ да обяснят ясно как ще се случи този преход, че спестяванията ще бъдат превалутирани по официалния обменен курс на банките, кешовите спестявания също, без комисионни и такси”, каза Домбровскис.

По отношение на цените, той обясни - данните сочат, че в страните, които са се присъединили последните години, промяната е между 0,1 и 0,3%.

„Присъединяването към еврозоната спомага икономическия растеж и реалния ръст на доходите. Трябва да се отбележи, че това не е единственият фактор. Трябва да продължат да се преследват икономически стабилни политики, структурни реформи, да се подобрява конкурентоспособността, бизнес средата”, обясни еврокомисарят.

Ето как ще изглеждат българските евромонети (СНИМКИ)

Според него в България трябва да има информационна кампания, заедно с бизнеса, каквато е имало в Латвия

Инфлацията в Латвия, когато се присъединява към еврозоната, е под 1%. „Действително трябва да се внимава. Важно е цените да бъдат показвани и в двете валути, така че хората да свикнат, да се следят цените и да се избегне възможността определени бизнеси да се възползват и да увеличат цените необосновано. Трябва да има информационна кампания с бизнеса, както направихме в Латвия. Бизнесите поеха ангажимента да не вдигат цените като се оправдават с въвеждането на еврото”, каза Домбровскис.

Той отхвърли тезата на противниците на еврото, че се присъединяваме, за да платим дълговете на големите. „В еврозоната всяка страна членка носи отговорност за своя дълг. В същото време за страните-членки има европейски механизъм за стабилност, който може да окаже подкрепа във времена на кризи”, заяви Домбровскис. Такава подкрепа е получила и Гърция. Тези пари обаче се връщат на механизма, поясни еврокомисарят.  

Веднъж взето решението за присъединяването, то ще даде допълнителна увереност на инвеститорите и ще подпомогне икономическото развитие, увери Домбровскис. И допълни, че в Латвия тя е стигнала до около 80% няколко години след влизането на страната в еврозоната.

NOVA