Имаме категорични доказателства, че бебето е родено мъртво. Момичето е укривало бременността дълго време, има регистриран само един преглед. Това каза пред bTV доц. Станислав Христов, участвал в изготвянето на експертизата за плода в Горна Оряховица.
Той обясни, че са настъпили промени в околоплодните води в резултат на възпалителен процес на плацентата. Когато момичето пристигнало в болницата по спешност, тя вече имала разкритие. Предприети са адекватни действия. Вкарана е в родилна зала.
Раждането на плода е завършило бързо. В зависимост от стандартите, които бяха приети през август тази година, а те са над 600 грама, и с определен ръст, е могло при специални грижи евентуално да има някакъв шанс, допълни доц. Христов. Според него за този плод обаче не е имало никакъв шанс.
"Ние категорично доказваме, че той се дави в околоплодните води преди да се роди. Нямало е шансове да оживее. Веднага след раждането в проведено обдишване от педиатър", каза доц. Христов и продължи: "Няма отговор на тези действия, плодът се приема като мъртъв. След това го слагат в стаичка, на сутринта санитарка вижда, че помръдва". Доц. Христов уточни, че при своето развитие един ембрион минава през различни етапи, като повтаря еволюционното развитие на човека. Във всеки от тези етапи то наддава на тегло и ръст, невинаги обаче те са показатели за неговата зрялост. Нервната система не винаги кореспондира с ръста и теглото. "Случаят е казуистичен, но има такива случаи, описани в световната литература. При него настъпва мозъчна смърт, настъпила още в утробата на майката. Започват да действат спинални импулси, колкото то е недоразвито, толкова те са по-изразени. Това са най-често дихателни движения или потрепване на крайниците, които имитират живот", подчерта доц. Христов.
"Започва едно обсъждане по телефоните. Те обсъждат, през това време се слушат техните разговори, съответните органи възприемат, че някъде ще се убива някакво бебе и разбира се, нахлуват в болницата", каза доц. Христов. "Върху нито един от експертите не е оказван натиск. Изказаха се съмнения, че сме бавили експертизата - ние я забавихме с няколко дена, тъй като това са 40 страници", категоричен бе доц. Христов.