ДПС-ДПС оттегля подкрепата си от управляващото мнозинство, това съобщиха на извънреден брифинг от партията.
"Водени от отговорността пред българските граждани и нашите избиратели, заявяваме, че повече няма да подкрепяме мнозинството, което продължава и развива модела на корупция и институционален произвол", посочиха те след съвместно заседание на парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС и Централното оперативно бюро.
"Както знаете, ДПС беше поканено в управленското мнозинство като национално отговорна партия с ясни цели - да гарантира политическа стабилност след продължителната криза и да допринесе за разграждане на модела "Пеевски", превърнал институциите в инструмент на корупция, зависимости и безнаказаност. Днес с мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство", обяви Валентин Тончев от парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС.
"Вместо демонтаж на този порочен модел, през последните месеци ставаме свидетели на неговото утвърждаване. Държавните институции продължават да се използват за репресии, съдебната система е все по-зависима, а корупцията и контрабандата процъфтяват. Въпреки нашите призиви за спазване на нашето споразумение за съвместно управление и открито и равнопоставено отношение между партньорите, за съжаление от ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха санитарния кордон и категорично демонстрират, че обслужват интересите на един санкциониран по глобален закон Делян Пеевски, който еднолично управлява Министерския съвет", допълни Тончев.
"ДПС ще продължи да подкрепя важните за страната законопроекти и политики в интерес на обществото. Но и още утре ще предложи да влезе в дневния ред на Народното събрание създаване на временна парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за ролята на Делян Пеевски в съдебната система и търговията с влияние през държавния бюджет”, стана ясно от позицията на ДПС-ДПС.
От формацията ще обсъдят и обмислят дали да подкрепят предстоящия вот на недоверие на тема корупция.
„ДПС остава вярна на принципите на демокрацията, на върховенството на закона и на отговорността пред българските граждани”, завършиха от групата.
ГЕРБ, БСП и ИТН: България се нуждае от редовно правителство
След решението на ДПС-ДПС да оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица” и „Има такъв народ” излязоха със съвместна позиция - те остават на своите позиции, че България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, подкрепящи върховенството на правото, конкурентоспособността на икономиката, сигурността, защитата и социалните права на гражданите.
Влизането на България в еврозоната, стабилизирането на публичните финанси и спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост остават категоричните приоритети на правителството, излъчено с подкрепата на парламентарното мнозинство, съставено от ГЕРБ-СДС,"БСП-Обединена левица" и ИТН, пише в позицията.
"Въпреки решението на АПС, коалиционните партньори оставаме непоколебими в решимостта си да изпълним приоритетите и ангажиментите, които поехме пред българското общество. Категорични сме, че българските граждани няма да приемат нови предсрочни парламентарни избори и очакват от партиите в Народното събрание предвидимост, устойчивост и съвместна работа по решаване на проблеми, а не по създаване на нови кризи", се отбелязва в позицията на трите политически сили.
"Призоваваме всички народни представители в 51-вия парламент, които смятат, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, както и че страната ни се нуждае от стабилност и работа по политики, осигуряващи сигурна среда на българските граждани, да докажат това с гласовете си и с работата си в Народното събрание", заявиха формациите.
В събота активисти от младежката организация заявиха, че са били изведени от полиция от дома на Ахмед Доган в столичния квартал „Бояна“. Във видео, публикувано във фейсбук страницата "ДПС Пресцентър" Валентин Тончев говори пред журналисти и каза, че са били поканени от Доган в имота, за да проведат Национален съвет на Младежкото ДПС, припомня БТА.
"Когато влязохме напълно необезпокоявани в дома на г-н Доган, където той сам ни покани, ние видяхме, че всичко е откраднато, разбито и изтърбушено. Подадохме сигнал до полицията незабавно да дойде, за да се направи опис на откраднато, съсипаното и унищоженото, но за наше учудване получихме група от около 400 полицаи и жандармерия, които дойдоха в дома и започнаха да ни блъскат и да ни казват „вън от сградата, получихме анонимен сигнал на тел. 112 от човек, който се представи за собственик на имота и каза, че неправомерно сте влезли в имота“, обясни тогава Тончев.
В неделя председателят на ПГ на "Демокрация, права и свободи" - ДПС Джевдет Чакъров определи това като изключителна агресия. На въпрос дали ще преосмислят подкрепата си за правителството, Чакъров каза, че това много сериозно ще бъде оценено.
"В името на страната дадохме им подкрепа по отношение на основните приоритети, ние осъзнаваме нашите отговорности, няма да се подходи емоционално, но ще се подходи принципно, без компромиси", посочи тогава той.
Как се променя картината в 51-вото Народно събрание след решението
Групата на „Демокрация, права и свободи” - ДПС има 19 депутати. До момента управляващото мнозинство се състоеше от така наречената коалиция 3+1: ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица” и „Има такъв народ”, с подкрепата на ДПС-ДПС. Мнозинството разполагаше със 121 гласа в пленарната зала. След напускането на депутатите на Ахмед Доган коалицията остава със 102-ма народни представители, посочва NOVA.
Напрежението в мнозинството
► 14 януари - Стана ясно, че парламентарната група на „Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепя правителство на ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица” и „Има такъв народ” като част от формирането на парламентарно мнозинство. Беше подписано Споразумение за управление и се създаде Съвет за съвместно управление, на който да се взимат важните решения.
► 26 февруари - Напрежение сред управляващите заради Съвета за съвместно управление. От „Демокрация, права и свободи” - ДПС обявиха, че са готови да поискат смяна на председателя на Съвета за съвместно управление Костадин Ангелов. Посочената от тях причина тогава беше „неправилното функциониране на Съвета”.
► 28 февруари - Постовете във втория ешелон на властта скараха управляващото мнозинство. Напрежение се породи заради избора на заместник-министри и шефове на регулаторите. Възникна въпросът трябва ли „Демокрация, права и свободи” - ДПС да има свои назначения. Според лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов те са заявили подкрепа за управлението, без да искат постове в замяна. После обаче настоявали за няколко министерства, областни управители и регулатори. Лидерът на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров уточни, че във втория ешелон на властта всички партньори трябва да имат свои представители.
► 6 март - Трите партии в коалицията обвиниха ДПС-ДПС, че работи за предсрочни избори. Гласуването на бюджета доведе до ескалация на напрежението в управляващото мнозинство. Причина се оказа подкрепата на „ДПС - Ново начало” на Делян Пеевски за бюджета на управляващите. Заради това депутатите около Ахмед Доган излязоха с декларация, в която изразиха съмнения в задкулисни договорки в мнозинството и Пеевски.
► 27 март - Нов трус в управлението. Поводът за ескалация на напрежението бяха назначенията в регулаторите. Кандидатът на „Демокрация, права и свободи” - ДПС Ердоан Ахмедов не получи подкрепа за член на Фискалния съвет. От ДПС-ДПС обясниха, че ще решат дали да продължат да бъдат част от управляващото мнозинство.
► 1 април - „Демокрация за права и свободи” - ДПС реши да остане в управлението и да подкрепя кабинета „Желязков”, но под условие. Тогава стана ясно, че парламентарната група ще подкрепя управлението, докато бъде получен конвергентният доклад за приемането на България в еврозоната.