Според църковния календар Ивановден е християнски празник, посветен на Св. Йоан Кръстител. В българската традиция той е свързан с женската енергия и обредното пречистване. На третия, последен ден от Водици, се извършва обредно къпане на момите в студена вода за здраве и плодородие.
За карловския квартал Сушица Ивановден е специален празник. Там е съхранен местен традиционен обичай „Къпанак” – къпане на младите булки, задомени през изминалата година.
Ивановден е, какво да сложим на обредната трапеза
Традицията повелява булките да се къпят от шътници, побащими или кумове с изворна вода на Дръндевата чешма. В селището са запазени основни моменти на обичая: подготовката в дома на булката (сплитане на косите, обличане на празничния костюм), шествието с музиканти до чешмата, обредното къпане, празничното хоро.
На днешния празник от своите кумове бе изкъпана само едно булка - Таня Начевска. Семейството е заедно от седем години, но тази година решават да участват в обичая, за да бъде продължен. По традиция булката бе доведена до чешмата с музика, съпроводена от нейните близки и приятели. Тя се прекръсти и изми лицето си, след което кумата ѝ изля в гърба три канчета с вода за здраве и плодородие. От общината подариха на булката икона с лика на света Богородица, с пожеланието да закриля нея и семейството ѝ.
След ритуалното къпане на булката, във водите на чешмата влизат и всички именници от квартала. Първи за здраве се намокриха Ивановците, а след тях и жените - Иванка, Ваня. Празникът завърши с голямо хоро на площада.
Народната мъдрост казва, че на имен ден не се кани, вратата на къщата е отворена за всеки, прекрачил прага с добри намерения.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня