/ iStock

Европейската комисия подготвя и ще представи в началото на лятото извънреден доклад за готовността на България за въвеждане на еврото. Това съобщи на пресконференция в отговор на въпрос говорител на институцията.

Теменужка Петкова: България никога не е била по-близо до еврозоната

Процедурата продължава, България предприема стъпки към въвеждането на еврото, посочи той. В последния доклад от миналата година бе отчетено, че са изпълнени три от четирите основни изисквания. В края на февруари получихме молба от българските власти за извънреден доклад. Изготвяме го и очакваме да бъде представен в началото на лятото, добави говорителят.

Стана ясно кога „Възраждане“ ще внесат проекта си за референдум за запазване на българския лев

По-рано тази година българското правителство изрази очакване докладите на ЕК и на Европейската централна банка да бъдат готови през май или юни. Нашата страна се подготвя за въвеждането на общата валута от началото на следващата година, ако докладите са положителни и при получаване на необходимата подкрепа от държавите в ЕС.

📌 България и еврото: Къде се намираме сега?

България официално се стреми към членство в еврозоната, като целта е въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. В момента страната се намира във финалната подготвителна фаза, но все още не е получила окончателна оценка от Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ), която е ключова за следващата стъпка.

🧭 Пътят дотук – основни моменти:

  • Юли 2020 г. – България официално влезе в ERM II (т.нар. "чакалня на еврото") – механизъм, в който страната трябва да остане поне две години с устойчива парична и икономическа политика.

  • 2022–2023 г. – Страната не покри напълно някои от критериите поради висока инфлация и недостатъчно законодателни промени.

  • През 2023 г. България отложи първоначалната си цел за влизане в еврозоната от 1 януари 2024 г. – новата реалистична дата е 1 януари 2026 г.

Инфлация на ръба: Колко стотни от процента ни делят от еврозоната

През февруари тази година стана ясно, че инфлацията в България е на ръба да покрие изискванията за въвеждането на еврото. Последните данни на Евростат показват, че държавите, в които се отчита най-малко поскъпване през януари 2025 година, са Италия, Литва и Финландия. Референтната стойност, с която трябва да сравняваме инфлацията у нас, е 2,53%. Поскъпването в България обаче е 2,6 на сто.

Така чисто математически инфлацията у нас надвишава изискването на Евросъюза само с 0,07 на сто. Доколко това отклонение е допустимо или пък не - последната дума ще имат Европейската комисия и ЕЦБ.

кор. на БТА Николай Желязков