На фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и все по-изострената обстановка между страните в региона, няма пряка заплаха за сигурността на България, но се повишава все повече рискът от миграционни потоци и извършване на терористични атаки – това заяви държавният глава Румен Радев като обща позиция след края на извънредното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) в президентството.
"Рязко влошената среда за сигурност генерира рискове, които налагат непрекъснат мониторинг и вземане на превантивни действия", посочи Радев.
БТА
Президентът Радев изброи и взетите с взаимно решение от участниците на Консултативния съвет за национална сигурност препоръки към изпълнителната власт: да продължи прилагането и при необходимост да се засилят мерките за недопускане на терористични актове на територията на страната, както и срещу дипломатическите ни представителства и българските военнослужещи в операции и мисии зад граница; да продължат усилията за евакуация на българските граждани от региона на конфликтите и за освобождаване на сънародниците от "Галакси Лийдър"; да се отбележат и при необходимост приложат допълнителни мерки за охрана на държавната граница и противодействие на миграционен натиск; да се засили сътрудничеството със сродни служби за сигурност за осигуряване на навременен мониторинг на средата за сигурност с цел противодействие на терористични заплахи; да се извърши преглед и при необходимост да се актуализира Националният план за противодействие на тероризма, както и плановете от държавните и местни органи; да се оценят икономическите рискове пред страната.
Премиерът след КСНС: Да бъдат спокойни българските граждани, взети са всички мерки
БГНЕС
Намираме се в центъра на широк регион на нестабилност, стана ясно още след КСНС.
"Обединихме се около позицията, че гарантирането на сигурност в свят, наситен с голяма динамика в геополитическите процеси, с комплексен характер на заплахите и рисковете, е основна задача на държавното ръководство и изисква постоянни усилия за балансирано и адекватно развитие на всички елементи от защитата на националната сигурност - службите за сигурност, МВР, МВнР, въоръжените ни сили и отбранителната индустрия. На тях разчитаме, когато се наложи криза, като днешната, да действат адекватно. Затова направихме панорамен преглед на елементите от системата за сигурност", посочи още президентът Радев.
Всички след КСНС се обединиха, че сигурността е фундаментът на държавността. "Това, което днес взехме като решение е да продължим да работим активно - и Министерският съвет, и законодателната власт, и политическите партии, така че в най-скоро време да направим, така че да тръгнем в посока, която наистина да допринася за по-голяма сигурност и спокойствие на нашето общество", посочи държавният глава.
"Уверен съм, че консенсусът, който постигнахме днес, ще намери своята широка институционална и обществена подкрепа", завърши президентът Румен Радев.
Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) обсъди рисковете за България в контекста на конфликтите в Близкия изток. Държавният глава свика извънредно заседание на КСНС на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“.
В сряда служебният премиер Димитър Главчев също свика Съвета по сигурността към Министерския съвет във връзка с ескалацията на напрежението в Близкия изток. Ще бъде организиран щаб, който да следи отблизо ситуацията в Близкия изток, няма актуална заплаха за България, заяви Главчев след заседанието. Председател на щаба ще бъде заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова и в него ще бъдат включени представители на всички ресорни министерства и на службите, за да се следи ежечасно информацията и да се вземат бързи и адекватни решения, обясни министър-председателят.
Във вторник с полет от Ливан се прибраха 80 наши сънародници, ден преди това бяха евакуирани 89 български граждани. След двата евакуационни полета, които бяха осъществени в рамките на по-малко от 48 часа, в Бейрут и в Ливан имаме около 25 български граждани и членове на техните семейства, които са заявили готовност да се евакуират. За тяхната евакуация се търсят и разглеждат различни варианти, включително с държави-партньори и съюзници.
БТА
Членове на КСНС са председателят на Народното събрание, министър-председателят, министърът на отбраната, министърът на вътрешните работи, министърът на външните работи, министърът на финансите, председателят на Държавна агенция "Национална сигурност", началникът на отбраната, председателят на Държавна агенция "Разузнаване", секретарят на Съвета по сигурността и по един представител от всяка парламентарна група, гласи законът за КСНС.
В зависимост от обсъжданите въпроси по решение на Консултативния съвет за национална сигурност за участие в заседанията му могат да бъдат привличани и други държавни и политически лица.
КСНС обсъжда въпроси и изготвя становища и предложения, свързани с политиката за националната сигурност, гарантирането на гражданския мир, обществения ред и правата и интересите на българските граждани и действията при възникване на опасност за националната сигурност. Цел на Консултативния съвет е постигането на политическо съгласие и единодействие по приоритетни теми на сигурността и отбраната на страната.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня