Лукойл
Лукойл / БГНЕС
След тричасово заседание Синдикатът на нефтохимиците реши, че ще "използва всички законови средства, за да защити работните места на хората", предаде БНР.

"В "Лукойл" работят 5 000 души, които ще останат на улицата, ако рафинерията спре работа, добавиха от профсъюзите.

Пеевски: „Лукойл“ ще платят над 500 млн. лева данъци в замяна на дерогацията

"Размотаването на дерогацията като пешка, като рекет срещу нашия работодател, притеснява много хората в "Лукойл Нефтохим" - Бургас за техните работни места", заяви президентът на синдиката на нефтохимиците Павлин Ваковски.

От синдикатите твърдят, че рафинерията е платила всички дължими суми към държавата.

Преди месец Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" разпространи отворено писмо до институциите, в което предупреди, че отпадането на дерогацията ще повиши цените на горивата в България, а това от своя страна ще доведе и до по-висока инфлация. Синдикати днес обявиха, че ако се стигне до продажбата на рафинерията в Бургас, без работа там ще останат поне 1000 души. 

Предсрочният отказ от дерогацията (за преработка на петрол с произход Русия) ще доведе до проблеми със снабдяването на вътрешния пазар с достъпни горива, ще вдигне цените не само на горивата, но и на всички стоки и услуги в страната, посочиха от Синдиката на българските нефтохимици "Лукойл" през септември.
Станимир Димитров/БТА