/ БТА

При трудност в транспортирането на пациент от дома му до линейка, медицинският екип трябва да потърси помощ чрез районната координационна централа, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на парламентарния контрол.

Съгласно действащия медицински стандарт „Спешна медицина“ преместването на пациент в спешно състояние е определено като основна професионална компетентност в списъка по дейности за всички мобилни спешни екипи и при изпълнение на своите мисии екипите за спешна медицинска помощ са длъжни да използват всички налични възможности за транспорт на пациента до болница.

Трагичен случай: Мъж почина заради липса на нормален път

По думите на министъра в стандарта е определено задължителното оборудване на линейките, включително и наличието на сгъваема носилка тип „столче“ с плъзгачи, чрез която медицинският екип може да пренесе трудноподвижен пациент до линейката. 

Екипите за спешна медицинска помощ са длъжни да осъществяват спешна диагностика и терапия на пациенти с остро настъпили нарушения на жизненоважни функции; да информират районните координационни централи за всички възникнали проблеми, отнасящи се до изпълнението на подадено повикване; при необходимост да изискат от районната координационна централа изпращането на един или повече допълнителни екипи на място; да предават пациентите в спешните отделения на болниците или да предлагат спешна хоспитализация, когато състоянието на пациентите налага продължаване на лечението, допълни министър Кирилов.

С удоволствие бих обсъдил всички идеи, има място за идеи, които ще доведат до подобряване на работата в този аспект, каза още министър Кирилов.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

 

Десислава Пеева/БТА