Ще има протест срещу следенето в интернет
Ще има протест срещу следенето в интернет / Sofia Photo Agency
Интерфейсът може да отпадне от законопроекта за следене в интернет
24937
Интерфейсът може да отпадне от законопроекта за следене в интернет
  • Интерфейсът може да отпадне от законопроекта за следене в интернет

Протестът срещу следенето в интернет не е отменен, той ще се състои на 14 януари. Това стана ясно в предаването „Кой говори", където бяха поканени блогъри, организатори на протеста: „Протестът е ограничен само до отново предложеното изменение на закона за електронни съобщения. Въпреки готовността на МВР и на министър-председателя да въведат някои промени, ние все още не сме видели нищо, защото решенията се взимат от Народното събрание. Дискусията по това изменение върви вече около два месеца, с новото правителство. При всичките ни дискусии с представители на МВР, с политици от парламентарната група на ГЕРБ, винаги се е настоявало, че интерфейсът е нещо добро, ще остане, че няма алтернатива едва ли не, че не са склонни на отстъпки. Когато разбраха, че ще има протест, сякаш се поуплашиха и започнаха да правят отстъпки. Така или иначе протест ще има".

Ето какво каза по темата заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков:

Най-болезненият въпрос за цялото гражданско общество е точката за интерфейса. След като предизвика толкова голямо напрежение, нека да обясня: ще предложим вариант съвместно с депутатите, които правят промените между първо и второ четене, без прословутия интерфейс. Категорично заявихме, че сме готови на такъв вариант, с някои допълнителни регламенти, така че да се изпълнят изискванията на европейската директива. В законопроекта беше предвидена техническа връзка чрез служба СДОТО на МВР и доставчиците на трафични данни, но след като няма да има интерфейс, такава връзка няма да има.

Тоест вие ще искате данните да ги осигурява самият мобилен оператор, няма да имате пряк достъп?

Това беше алтернативното искане. Вторият вариант е изобщо да нямаме връзка, но самите генератори на тези данни директно да предоставят данните на този, който ги е поискал и то след съдебно разрешение. Тоест мобилните и интернет оператори да посочват работно място, адрес, където могат да влизат исканията със съдебното разрешение, което е много конкретно - за определен обект, телефонен номер, интервал от време и т. н.

Организаторите на протеста на 14 януари и ръководството на МВР ще проведат нова среща през тази седмица.

Дарик припомня, че на 10 декември 2009 г. законопроектът на МВР за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, предвиждащ въвеждането на тотален контрол на телефонните разговори и интернет от МВР, беше приет на първо четене от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.