Родителите на закъсалите в снега ученици да съдят община Куклен
Родителите на закъсалите в снега ученици да съдят община Куклен / netinfo

Родителите на учениците от варненската Национална гимназия по хуманитарни науки и изкуства, които вчера бяха принудени да вървят пеш километър и половина до хотел “Копривките” над Пловдив заради непочистен 35-сантиметров сняг, имат големи шансове да спечелят дела срещу община Куклен за претърпени вреди от техните деца. Това заяви пред Дарик адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за правна евроинтеграция и защита правата на човека.

По закон общината може да бъде освободена от задължението си да поддържа четвъртокласната пътна мрежа само при бедствие и други форсмажорни обстоятелства, посочи адвокат Екимджиев. Иван Джостов, клиент на хотела, заяви пред Дарик, че на призива му да бъде изпратен незабавно снегорин, служителят на общината Димитър Ламбрев е попитал дали хотелът е платил таксата “смет”, от чиито постъпления се осигурява зимното почистване.

Недопустимо и незаконно е обвързването на задълженията на общината да почиства пътищата с плащането на местните данъци и такси, категоричен е адвокат Екимджиев. Той сравни това с отказ на спешна медицинска помощ при неплатени здравни осигуровки. Неиздължените такси от некоректни данъкоплатци се събират по исков ред, а не с отказ от административно обслужване или от изпълнение на други задължения на общината, посочи адвокатът.

Окръжният прокурор на Пловдив Андрей Атанасов ще разпореди проверка по член 137 от Наказателния кодекс за излагане на опасност на здравето на учениците от Варна, заяви самият той пред Дарик. При доказване на неправомерно административно бездействие от страна на длъжностни лица от община Куклен или фирмата, поддържаща пътя, законът предвижда наказание до три години затвор.

Юристи обаче коментираха, че в подобни случаи е изключително трудно доказването на умисъл в действията или бездействието и посочиха като драстичен пример оправдателните присъди на директорката и други служители от Дома за сираци в Джурково, където поради студ и недохранване преди години починаха 13 деца.

Според психоложката на варненските ученици - Тинка Динева, при принудителния преход в снега здравето на децата не е било подложено на риск и те дори са се радвали на приключението. Динева обаче посочи, че в момента шосето е опасно заледено, защото е почистено, без да е опесъчено.