България ще рекламира чрез клипове и филми пред света културно-историческото си наследство, ще сертифицира екскурзоводи, а правителството ще инвестира в инфраструктурата около обектите, това се реши на първата по рода си национална среща между министри, археолози, бизнесмени и туроператори, организирана от в-к „Стандарт".
Финансовият министър Симеон Дянков поиска до месец да бъде изготвен списък с приоритетните за страната ни археологически обекти, за да могат да се предвидят пари за финансирането им.
„Аз мисля, че управлението в момента е много лошо, неефективно. Държавата се е отказала от своите обекти, предоставила ги е на общините. Те ги експлоатират по различен начин, най-често - лош", каза министърът без портфейл Божидар Димитров.
„Около 43 хил. са регистрираните паметници. Благодарение на откритията на българските археолози в последните 10 години има доста добро рекламиране на България от тяхна страна. Археологията се превърна в нещо, което привлича много туристи в страната. Мога да дам пример с Перперикон, където е нула преди 10 години, сега имаме около 200-250 туристи годишно", посочи археологът проф. Николай Овчаров.
„Не трябва да правим самоцелна инвестиция, а просто да се обединим. Да видим кои са най-подходящите обекти, кои с най-малко средства биха могли да бъдат завършени, да бъдат ремонтирани", смята зам.-министърът по туризма Иво Маринов.
„Очаквам аз от тяхна страна да ни кажат - „това са обектите" и ние да направим нашите сметки", заяви финансовият министър.
Ще има ли пари за такава агресивна реклама?
То не е само реклама. То е и инфраструктура, която сама по себе си е реклама, като можеш да отидеш, самите табели. Ще има пари. Това е една от инвестициите, която след анализа, който вече сме направили, е ясно, че ще се връща многократно - не с 10, не с 20 пъти, както каза проф. Овчаров, с 200 пъти, допълни Симеон Дянков.
Софийският университет е част от университетската система на България и към него няма да бъде правено изключение по отношение на финансирането - колкото получават всички останали висши учебни заведения, толкова ще получава и той. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той поясни, че идния вторник ще има среща с министъра на образованието Сергей Игнатов и с ректора на СУ проф. Иван Илчев по финансовите проблеми на университета. В този сектор вече има достатъчно пари, те просто трябва да се ползват по ефективно, добави Дянков.
Дянков коментира и предвиденото увеличаване на държавния дълг в бюджета за 2011 г. Това е политиката ни по време на излизане от кризата, каза Дянков и добави, че "е най-добрият начин България да излезе от кризата, без да увеличава данъците, така че бизнесът да върви добре".Дянков поясни, че и в Бюджет 2010 бе заложено вземане на заеми от държавата, но са взети под 25 процента от предвиденото.