/ ThinkStock/Getty Images
Прокуратурата поиска от КЕВР да прецени дали са нужни промени в правилата за определяне на цената на топлинната енергия и да изясни как са утвърдени повишените цени на тока.

В съобщението се посочва, че още на 28 юни Върховната административна прокуратура (ВАП) е образувала преписка по публикации в медиите, свързани с повишаване на цената на топлинната и електрическата енергия.

КЕВР утвърди поскъпването на парното и тока от 1 юли

От прокуратурата заявяват, че публикациите навеждат на данни за неправомерно увеличение на цената за предоставяне на топлоенергия. Освен това се слага акцент върху обстоятелството, че действащата наредба за регулиране на цените създава предпоставки за нереално ценообразуване във вреда на крайните потребители.

От прокуратурата са констатирали още, че покачването на цените за топлинна енергия от 1 юли е в противоречие със Закона за енергетиката, съгласно който производството, преносът, разпределението и търговията с топлинна енергия се извършват при гарантиране на защитата на интересите на потребителите.

КЕВР: Положихме максимални усилия, за да не допуснем още по-висок ръст на цените на тока и парното

Заради значимия обществен интерес от ВАП искат от председателя на КЕВР да отговори в кратък срок - предприети ли са действия, и какви са те, за промяна в подзаконовите актове във връзка с цените на топлинната енергия.

От прокуратурата припомнят, че именно с решения на КЕВР цените на електрическата енергия се увеличиха средно с 4,40 на сто, а цените на топлинната енергия нараснаха средно с 16,23 процента, завишена е и цената на природния газ за месеца.

От КЕВР излязоха с изявление, в което се посочва, че в законноустановения срок Комисията ще отговори на Върховна административна прокуратура по всички поставени въпроси.
 
"Комисията  припомня, че още по време на проведеното обществено обсъждане на цените от 1.07.2021 г., националният омбудсман, който участва онлайн в заседанието, отправи същите критики и предложения. В мотивите към Решението за цените от 1.07.2021 г., КЕВР подробно отговори на всеки един от аргументите на Омбудсмана и ги отхвърли като неоснователни.

Твърдението, че потребителите на топлинна енергия са кредитирали топлофикациите с 29 милиона лева не отговаря на истината. Това са данни към м. април т.г. До края на едногодишния ценови период, който изтече в края на м. юни 2021 г. цената на природния газ  показа стръмно увеличаване и достигна почти 50,00 лв/ МВч., при заложена годишна прогнозна цена от 30,50 лв/МВч, за предходния регулаторен период. В представеното становище от Омбудсмана изобщо не се отчита рязкото повишаване на цената на въглеродните емисии от заложените 22,00 €/тон до 55,00 €/тон, т.е. над 2,5 пъти. Кумулативното отчитане на тези два фактора към края на регулаторния период (цената на природния газ и цената на въглеродните емисии) показва, че топлофикационните дружества не само нямат надвзети приходи, а напротив – търпят загуби вследствие на недовзет приход.

Заложената от КЕВР прогнозна цена на природния газ за целия нов едногодишен ценови период от 1.07.2021 г. е 45,76 лв./МВч. Тя е значително по-ниска от утвърдената цена на природния газ за м. юли в размер на 49,94 лв./МВч.  

Исканата промяна в Наредба №5 - прогнозната годишна цена на топлинната енергия да бъде заменена с ежемесечно определяна цена, е неприложима, защото това означава на всяко първо число на всеки месец  да бъде отчитана потребената топлинната енергия на 400 хиляди абонати, които при това имат в жилищата си по няколко измервателни уреда. Именно отчитайки това, в Закона за енергийната ефективност е определен срок до 01.01.2027 г. всички потребители да имат уреди с дистанционно отчитане, което ще позволи ежемесечното измерване на потребената топлинна енергия", гласи писмото до медиите.