Полиция и прокуратура разбиха група, теглила милиони кеш от банки у нас
Полиция и прокуратура разбиха група, теглила милиони кеш от банки у нас / Thinkstock/Getty Images

Окръжна прокуратура-Пловдив провежда разследване за извършено тежко умишлено престъпление против финансовата система - изпиране на пари в особено големи размери.

От доказателствата по делото до момента е установено, че в страната ни е действала мащабна схема за изпиране на пари, като от клонове на различни банки са били изтеглени в брой суми в особено големи размери - над 2 млн. евро, съобщиха от прокуратурата.

Обявиха мъж за национално издирване за пране на над 1 млн. евро

Тези суми са били преведени от чужбина по сметки на български търговски дружества, в повечето случаи регистрирани броени дни преди преводите. По този начин са били ощетени множество търговски дружества в шест държави, в част от които вече се провеждат разследвания за банкови измами.

От имейл, идентичен с този на ръководни служители на търговските дружества, са били изпращани нареждания до служители на съответните чуждестранни фирми да платят сумите на българските търговци. Като основание било посочвано „търговски взаимоотношения“, за удостоверяване на които били прилагани неистински договори между чуждестранните и българските дружества.

След като доверените служители на чуждестранните дружества са били въведени в заблуждение, те са отправяли нареждания към обслужващите дружествата банки за извършване на преводите към посочените в договорите български търговци.

Така преведените в България суми са били теглени в брой от български граждани в периода октомври - декември 2015 г. от повече от десет банкови клона.

Главният прокурор Сотир Цацаров е поискал разкриване на банкова тайна на установените до момента лица и търговски дружества, участващи в схемата. До момента е ясно, че са извършени над 25 финансови операции и са изтеглени над 2 млн. евро.

В резултат на проведената на 30 декември специализирана операция и съдействието, оказано на българските правоохранителни органи от партньорски служби на държави членки на ЕС, е предотвратено изтеглянето на още 5 млн. евро.

Привлечени като обвиняеми са девет души, спрямо трима от които Пловдивският окръжен съд е определил мярка за неотклонение „задържане под стража“. За останалите задържани при мащабната акция наблюдаващият прокурор е постановил задържане за 72 часа.

Уведомени са дипломатическите представителства на засегнатите държави по линия на международния обмен и Националното бюро на България в Евроджъст е регистрирало казуса.

Източник: БГНЕС