Празникът на словото е съдбовнозначим и днес, когато разделението е надвиснало като мрачна сянка над света, заяви министърът по подов днешния празник
Парите за заплати в сектор "Образование" трябва да се увеличават с всеки следващ бюджет, така че да осигуряват на учителите, университетските преподаватели и учените достойни условия за живот.

Това заяви пред БНТ министърът на образованието проф. Сашо Пенов. Той определи образователната ни система като конкурентоспособна.

Пенов изтъкна, че показателите за обхват на децата в училищната мрежа се увеличават непрекъснато като над 90% от децата в училищна възраст за част от системата.

Денят на българската писменост 24 май е не само празник за нас, които сме професионално отдадени на образованието, науката и културата. Той е символично значим и съкровен ден за всички българи. Така е, защото именно писмеността и книжовността са ни дали вярата, създали са ни като нация и са ни съхранили през вековете като държава.

Това казва служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов в приветствието си за 24 май.
  
В него той отбелязва, че със силата на боговдъхновението светите братя Кирил и Методий, покровителите на Европа, сътвориха глаголическите букви, направиха първите преводи на библейското слово. 

Мъдрият княз Борис І отвори радушно вратите на средновековната българска държава за техните ученици. Като истински сеятели на знанието и вярата те създадоха Преславската и Охридската книжовни школи. Устроиха кирилицата, която през вековете премина ведно с християнската книжнина като дар към други славянски народи. 

"Всички тези дела и усърдия са нашият дълбок печат в европейската цивилизация. Те ни възвисиха като народ на Словото и Държава на духа. С мощта на този печат България потвърди за пореден път Йоановото прозрение "В началото бе словото...". Без могъществото и мъдростта на Словото няма нито свят, нито светлина, нито обещаващо бъдеще", казва министърът. 

Честваме Деня на Кирил и Методий, българската просвета и култура

И отбелязва, че писаното слово и книжовността са наши вековни духовни оръжия, чиято мощ сме длъжни да пренесем през изпитанията на времето.

"Призовани сме да бъдем достойни за завета на Стоян Михайловски, който в своя "Български всеучилищен химн" възхвали отците на "българското знание", творците на "наший говор мил", възкресителите на народния гений. Големият български поет разпозна именно словото и книжовността като гаранти за достойнството, просперитета и желаното бъдеще. 

Днес ние помним заветите на светите братя и на техните ученици, дочуваме патоса на гневния отец Паисий, четем заклинателните слова на патриарха Вазов. Продължаваме да живеем с вярата, че знанието и науката са сила и светлина, надежда и обещание за колективна зрялост.

"Светлият празник на словото и духовността е съдбовнозначим днес, когато разделението, ненавистта и агресията все още са надвиснали като мрачна сянка над света. Тази сянка още веднъж ни предупреждава колко е важно да помним, че езикът е дом на нашето битие, а ние сме призваните му пазители", казва министър Сашо Пенов.

Той посочва, че от зората на модерните времена насам знанието е разпознато като кауза и приоритет на просветените народи. Онази прозорлива далечина ни е завещала, че без волята за знание, без труда и таланта на българските учители, без озарените и вдъхновени очи на българските деца трудно ще влезем в кръга на проспериращите народи.

"Нека във висотата и в светлината на този ден да се гордеем, че сме българи. Че сме наследници на хилядолетна книжовна и духовна традиция. Нека прославим празничния ден 24 май! Нека духът на този празник осветява всички дни на годината! Честит празник!", призовава в приветствието си министър Сашо Пенов.