Парламентът прие на първо четене бюджета за Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване. 

Гласуваха 216 депутати, от които "за" 118,"против" 34 и 64 "въздържали се".

За законопроекта на НЗОК гласуваха 223 народни представители, от които 122 "за", 32 "против" и 69 "въздържали се". 

Припомняме, че народните представители се събраха на извънредно заседание. 

Дебатите за ДОО 

От БСП се обявиха против предложения бюджет, защото според тях той "не е социален". Георги Гьоков от БСП коментира, че при приходите единственото, което прави впечатление, е увеличената минимална работна заплата, но останалите неща не са социални, а при разходните параметри от БСП не виждат значителни промени. "Между първо и второ четене ще внесем нашите предложения. Ще посочим откъде ще бъдат финансирани нашите политики", добави Гьоков.

Деница Сачева от ГЕРБ посочи, че предложеният законопроект се очаква да действа от 1 август до края на годината, и по тази причина той не е амбициозен. Тя коментира, че ще подкрепят този бюджет, а по думите й в момента се предвиждат 19 млрд. лв за пенсии. "Ние сме против да се обвързват социални плащания с МРЗ, защото това може да доведе до това МРЗ да не може да нараства с темповете, с които трябва. В бюджета на ДОО не се залагат средствата за НОИ", добави Сачева и уточни, че заплатата във ведомството е около 1000 лв. Сачева обяви, че между първо и второ четене ще предложат увеличение на заплатите на работещите в НОИ.

Комисията по външна политика прие на първо четене законопроекта за бюджета

Севим Али от ДПС каза, че няма да подкрепят законопроекта на първо четене. Той попита за каква финансова стабилност се говори във ведомството при положение, че трансферите от държавния бюджет към бюджета на ДОО стават все по-големи. "Призовавам да помислим преди да гласуваме, като говорим за най-уязвимите хора. ДПС на първо четене ще се въздържим като си запазваме правото между първо и второ четене да внесем нашите предложения", каза още той.

Георги Георгиев от "Възраждане" определи бюджета като "неадекватен". Той коментира, че "явно управляващото мнозинство вече ще предлага едно голямо "няма нищо". "Увеличението на МРЗ ще се случи благодарение на решението на 48-то Народно събрание, когато всички депутати приеха тогава. Това не е нова политика. Сега ни предлагат
Бюджет 2022 в ДОО", смята Георгиев. Той посочи, че парламентарната му група ще се въздържи при гласуването и ще направи предложения между първо и второ четене.

Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ напомни, че е имало кратко време за подготвяне на бюджета на ДОО.

"Ще подкрепим законопроекта, защото той продължава политиките, заложени в бюджет 2022 г.", каза той. Арабаджиев коментира, че вижда критика от колегите си, че дефицитът в системата се увеличава, но според него "няма нищо такова". "Няма да има допълнително нарастване на дефицита", категоричен е той. Арабаджиев напомни, че сред политиките, които са въведени и които се следват в момента, са увеличеното ниво на пенсиите, минималната работна заплата и т.н.

Красимир Вълчев от ГЕРБ репликира и каза, че половината от пенсиите се плащат от данъци. "Тези 10 млрд. лв. ги взимаме от другите сектори. Последните 1-2 години бюджетната ни политика се промени от разходи за развитие към друго разпределение", уточни той.

В момента депутатите обсъждат Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г.

Дебатите за НЗОК 

Джевдет Чакъров от ДПС каза, че те няма да подкрепят бюджета. Според него няма тенденция за преструктуриране на бюджета. "През 2023 г. Касата ще похарчи малко над 7 млрд. лв. В ЕС за болнична помощ се дават средно 30%, а за лекарства 17-18%", каза той и уточни, че в бюджета са заложени 20% повече за извънболнична помощ, но страната ни остава на последно място по финансиране в тази сфера. По думите му България си остава последната по отделяне на средства за профилактика в ЕС - под 3 %. "В бюджета не са заложени никакви средства за доплащането на пациентите", обясни той.

Георги Гьоков от БСП също каза, че неговата парламентарна група няма да подкрепи бюджета. "Отново в бюджета за здравеопазване, както и в другите бюджети, трябва да отбележим, че системата надделява над хората", каза той и добави, че в бюджета няма заложени адекватни мерки. Гьоков подчерта, че демографското състояние на нацията е сред основните приоритети на БСП, но в бюджета не виждат мерки за решаване на демографската криза у нас. "Проектът не предлага решения и промени в системата на здравеопазването", смята той.

Маргарита Генчева от "Възраждане" също критикува бюджета и посочи, че парламентарната група на партията ще се въздържи при гласуването. Според нея проектобюджетът е същият като този, който е внесен от служебното правителство. "Управляващо мнозинство нямате оправдание за липсата на заложена реформа", смята тя.

Андрей Чорбанов от ИТН каза, че бюджетът е консервативен и няма резки промени. "Факт е, че без рязка промяна няма как да очакваме промяна", смята той. Чорбанов коментира, че от партията имат резерви и ще предложат промени между първо и второ четене. "На първо четене няма да подкрепим тази рамка на бюджета на НЗОК", добави той.

Костадин Ангелов от ГЕРБ посочи, че предложеният законопроект със сигурност не може да задоволи всичко очаквания в сектор здравеопазване. "Ние ще подкрепим така предложения законопроект, защото е по-добре да имаме действащ бюджет, а не удължителен бюджет", обясни той и каза, че и те ще внесат предложения между първо и второ четене.
БГНЕС