От „Автомагистрали-Черно море” ще искат около 34 млн. лв. от служебното правителство
От „Автомагистрали-Черно море” ще искат около 34 млн. лв. от служебното правителство / снимка: Пресцентър АПИ, архив

От „Автомагистрали-Черно море” ще поискат чрез писмо около 34 млн. лв. от служебното правителство - за изграждането на отсечката от автомагистрала „Хемус” край Шумен и на пътния възел „Белокопитово”. Това съобщи на БТА икономическият директор на фирмата Петя Стоянова.

По думите й до края на деня ще бъде изпратено писмо от името на синдикалната организация и от ръководството на „Автомагистрали-Черно море” - до президента Росен Плевнелиев, до премиера Георги Близнашки, до министрите на финансите и на регионалното развитие в служебния кабинет, до ръководството на Агенцията „Пътна инфраструктура” и до президента на КНСБ Пламен Димитров.

Писмото ще запознае отговорните институции за вече извършените и предстоящите строителни дейности на фирмата по новия участък на автомагистралата и за изграждането на най-големия пътен възел в България - „Белокопитово”. То ще съдържа информация и за това, че държавата дължи около 10 млн. лв. за вече извършени от „Автомагистрали-Черно море” строителни дейности по инфраструктурните проекти и искане за отпускане на още около 24 млн. лв. до края на годината - за обезпечаване на безпроблемната работа по тях, уточни Стоянова.

Тя отбеляза, че преди протестите на работниците на „Автомагистрали-Черно море” (заради забавени плащания от страна на АПИ към дружеството), е изпратила питане до пътната агенция, до Министерския съвет, до Министерството на финансите и до Министерството на регионалното развитие, в качеството си на частно лице - по Закона за достъп до информация. Писмо с отговор от МФ е получила преди дни, според което пътната фирма е трябвало да получи около 5 млн. лв. още през юли. 

Според полученото писмо, решение за това е взето в края на юни „след проведени срещи между отговорните за това институции, поради намерени резерви в бюджета на АПИ”, заяви Стоянова и допълни, че пари от страна на държавата все още не са преведени по сметките на фирмата.

Тя припомни, че работници на „Автомагистрали-Черно море” протестираха заради забавени заплати и плащания от страна на АПИ към дружеството пред областната администрация в Шумен и още четири пъти - на новоизграждащото се трасе на автомагистралата.