Парламентът изпадна в патова ситуация, след като опозицията бойкотира работата на депутатите.
След като три пъти председателят на Народното събрание Цецка Цачева направи безуспешен опит да открие заседанието, в крайна сметка се наложи да обяви, че днес депутатите няма да работят.
Очакваше се Народното събрание да се събере извънредно в събота и във вторник, но Цачева каза, че следващото заседание ще бъде в сряда.
След председателския съвет всички парламентарни групи, с изключение на ГЕРБ, бяха категорични, че няма как да участват в заседание, което приема промени в Изборния кодекс, даващи възможност за кражба на вот и фалшификация на изборите.
Опозицията посочи, че причината за бойкота са промените в Изборния кодекс, които опорочавали предстоящия вот и потъпквали демокрацията.
Опозицията настоя измененията да бъдат преразгледани на най-високо ниво и беше категорична, че до сряда има време да започнат разговорите, но че няма да участват в заседания, ако нищо не се промени.
Депутатите от Синята коалиция, БСП и ДПС настояха промените да бъдат отново обсъдени на най-високо ниво и предупредиха, че са готови на още по-кардинални мерки.
Екатерина Михайлова от Синята коалиция призова да се започне разговор на високо политическо ниво, а не на ниво правна комисия.
Лютви Местан от ДПС поиска целият дипломатически корпус да бъде информиран - не само посланиците в Европейския съюз, но и тези от НАТО.
"Ще искаме вето на президента, ще информираме всички международни институции. По този въпрос цялата опозиция трябва да си взаимодейства, защото този въпрос е над партийните ни и идейни различия", обяви лидерът на БСП Сергей Станишев.
Опозицията настоява всеки член на секционна комисия да си тръгва с оригинален протокол.
Управляващите съобщиха, че са склонни да търсят извънредни средства и да се закупят ксерокси за секционните комисии, за да се правят копия на протоколите. Според опозицията обаче това далеч не е единственият проблемен текст и затова трябва да се направи цялостен нов преглед, за да се гарантира честното провеждане на изборите.
ГЕРБ разчете случилото се в парламента като затруднение от страна на БСП и ДПС да бъдат в опозицията.