Населението на страната намалява във всички области с изключение на София, Варна и Бургас, съобщиха от националната статистика. Живеещите в София са се увеличили със 7000 души през 2008 спрямо 2007 година. Най-сериозни демографски проблеми статистиката отчита в Северозападния район.
От над 7 600 000 души повече от 2/3 от хората у нас живеят в градовете. В България има 144 населени места, в които обаче не е останал да живее никой, но все още не са закрити с официален документ. Половината от населението живеят в Югозападния и Южния централен район, а в двата най-големи града – София и Пловдив живеят 25 процента от хората.
Официално населението на София за година се е увеличило до почти 1 200 000 души. Статистиката обаче не отчита ежедневната миграция на хората от близките населени места, както и тези, които официално не са регистрирани, обясни експертът Йордан Калчев. Той обаче се усъмни в предположението, че хората в столицата вече са над 2 000 000.
За сравнение, преди София да стане столица, преди 130 години, населението й е било 51 000 души или 24 пъти по-ниско. Експертите прогнозираха, че към 2050 година ръстът на живеещите в столицата ще достигне мащабите на район като „Люлин”.
За пореден път статистиката отчита негативни демографски показатели във Видин, Враца, Монтана и Плевен. Там населението драстично намалява, раждаемостта е най-ниска, а смъртността – най-висока. В столицата умират повече мъже, отколкото жени, като основната причина за смъртността са болестите на кръвообращението и раковите образувания.