Миков надхитри ГЕРБ, откри дискусия по вота на недоверие
Миков надхитри ГЕРБ, откри дискусия по вота на недоверие / снимки: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
Миков надхитри ГЕРБ, имаше дискусия по вота на недоверие
66833
Миков надхитри ГЕРБ, имаше дискусия по вота на недоверие
  • Миков надхитри ГЕРБ, имаше дискусия по вота на недоверие

Опозиция и управляващи изпаднаха в парламентарни игри и тактики в опитите да бъде или да не бъде блокирана работата на Народното събрание. Депутатите на Борисов и днес влязоха в пленарната зала, но отказаха да се регистрират. Председателят на парламента поиска преброяване на депутатите и без регистрация от тяхна страна откри заседанието. Това провокира Борисов да поиска оставката на председателя на парламента Михаил Миков. Дебатите около вота се проведоха вяло и без интерес от страна на опозицията. От ГЕРБ обаче се оказаха упорити, внесоха в деловодството на Народното събрание втори вот на недоверие в кабинета „Орешарски" със същите мотиви - новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране.

В 9.00 ч. парламентът не успя да започне работа заради липса на кворум. За втори ден парламентарната група на ГЕРБ се опита да блокира работата на парламента. Депутатите на Борисов и днес влязоха в пленарната зала, но отказаха да се регистрират.

След неуспешен първи опит и 30-минутна почивка народните представители се събраха отново в пленарната зала. Председателят на парламента Михаил Миков обаче приложи нова тактика. Вместо да се регистрират народните избраници, той помоли квесторите да преброят депутатите и така сметките показаха, че в залата има 207 народни представители при необходими 121 за начало на заседанието. Миков прие това за достатъчен факт и откри заседанието.

Миков надхитри ГЕРБ откри дискусия по вота на недоверие
netinfo

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и почти всички депутати от групата напуснаха демонстративно пленарната зала. Минути след това в кулоарите на парламента Борисов поиска оставката на председателя на парламента Михаил Миков. Час по-късно Борисов поиска оставката и на цялото ръководство на партията.

От ГЕРБ заявиха, че ще сезират Конституционния съд заради начина, по който се ръководят заседанията на парламента.

Бойко Борисов обясни, че парламентарният председател Михаил Миков не е „шпикер, а шмекер". Не знам как ще събира кворум от тук нататък, защото ние винаги сме били в залата, а той на петнадесетата-двадесетата секунда приключва, каза лидерът на ГЕРБ. Борисов сподели, че партията му ще сезира Конституционния съд за „грубите нарушения на парламентарния правилник".

Малко след като заявиха, че предстои да внесат втори вот на недоверия по друга секторна политика, депутатите от ГЕРБ Лиляна Павлова и Красимир Велчев внесоха още един вот на недоверие към кабинета „Орешарски", като темата отново е новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране.

„Причината за внесения вот е, че виждаме пагубно погазване на българската Конституция, правата на българските граждани, на парламентарния правилник. Без наличие на кворум и без присъствие на вносителя на вота незаконно се провеждат фалшиви дори не и дебати под претекст, че има внесен за разглеждане вот", каза Лиляна Павлова от ГЕРБ. Затова от ГЕРБ внасят повторно същия вот - за провал в инвестиционната политика, обясни тя.

Миков надхитри ГЕРБ откри дискусия по вота на недоверие
netinfo

„В момента сте свидетели на политическо насилие. Защо? Присъствието и кворумът в зала е политическата воля на всеки един представител. Физическото присъствие не значи политическо присъствие", обясни от своя страна Красимир Велчев от ГЕРБ. Според него се нарушава волята на народните представители. „Свидетели сме на политическо насилие в българския парламент. Това, ако някой може да си го обясни с друго, аз си го обяснявам по този начин. Вътре в парламента са всички бивши ченгета и доносници на ДС. От тях освен политическо насилие никой нищо не е очаквал. Друго не очакваме, но ако обществото си задава въпроса защо напрежението расте, да, ако трябва отново ще напуснем парламента, но няма да позволим да бъдем политически насилвани", каза Велчев.

Междувременно в пленарна зала започнаха дебатите по вота на недоверие. Въпреки опитите на председателя Миков да прикани останалите в залата трима депутати от парламентарна група на ГЕРБ - Цецка Цачева, Красимир Велчев и Димитър Главчев, нито един от тримата не взе думата, за да представи мотивите по внесения вот. Те използваха предоставената им възможност, за да обявят от парламентарната трибуна, че откриването на заседанието е незаконно, защото не е извършена техническа регистрация на депутатите. Това изказване предизвика лидера на ДПС Лютви Местан да защити председателя на парламента Михаил Миков.

Миков надхитри ГЕРБ откри дискусия по вота на недоверие
netinfo

Лютви Местан заяви, че след като видимо има в пленарна зала над 200 народни представители вероятно причината да не се регистрират депутатите е в повреда в техниката. Самият той призна, че често имал проблем с техниката за регистрация. „Нерядко и аз имам проблем с регистрацията, техниката греши и когато има очевадно мнозинство при това от солидни не просто народни представители, а български държавници, склонен съм да помисля, че ниският резултат при регистрация чрез техниката се дължи на проблеми в нея, защото по никакъв начин не допускам председател на 41-вото Народно събрание, министър-председател на България в продължение на близо четири години, толкова солидни държавни мъже и жени да присъстват залата и да не се регистрират", каза председателят на ДПС.

Миков надхитри ГЕРБ откри дискусия по вота на недоверие
netinfo

И след като никой от опозицията не взе думата в дебатите, премиерът Пламен Орешарски запозна депутатите от БСП и ДПС с тезата на кабинета за вота. Министър-председателят разкритикува мотивите на ГЕРБ за внесения вот на недоверие към кабинета. Според премиера мотивите се базират на неверни, неточни или хипотетични твърдения.

По мнението на Орешарски общото впечатление от мотивите е за сериозно разминаване между желано и действително. Той изрази съжаление, че вносителите на вота не присъстват в пленарна зала. От парламентарната трибуна той проследи основните тези в тях: „Поставена на риск била стабилността и бъдещето на страната. Мисля, че се обърква адресатът. Стабилността и бъдещето на страната действително бяха поставени на изпитание през последните четири години, а в последните няколко месеца активно се възпрепятства каквато и да е политика на възстановяване чрез бойкотиране на парламентарната работа - особено актуален е изводът и в днешния ден - и насърчаване на протестни мероприятия. Говори се за управленска немощ. Тук вероятно трудно ще направим смислен дебат поради различните ни разбирания за управленска мощ. Затова и няма да влизам в този дебат. Споменава се за градивност и приемственост. Но не се дават примери в какво точно".

Миков надхитри ГЕРБ откри дискусия по вота на недоверие
netinfo

Дискусията по вота недоверие приключи в 10.55 ч. Гласуването трябва да се състои минимум 24 часа след края на разискванията.

Малко след 12.00 ч. парламентът прекъсна предсрочно работа поради липса на кворум. След поискана от Александър Ненков от ГЕРБ поименна проверка беше установено, че в пленарна зала има 111 народни представители. „При това условие няма кворум и прекратявам заседанието", заяви председателят Михаил Миков. Следващото заседание е в петък от 9.00 ч.

Гласуването на вота на недоверие е насрочено за 11.00 ч. в петък.

В кулоарите на парламента Бойко Борисов съобщи, че от в петък депутатите от ГЕРБ ще влизат в пленарната зала, но няма да участват в електронното гласуване. От утре ГЕРБ няма да участва в електронното гласуване, защото днес то беше погазено, заяви Борисов пред журналисти след края на пленарното заседание, което приключи след поименна проверка заради липса на кворум. Според него днешното заседание е нелегитимно и все едно не се е провело. Сега доказахме с поименното гласуване, че нямат кворум, коментира Борисов. Това не е "Плод и зеленчук", а парламент, те излъгаха с кворума сутринта и с поименното гласуване го доказахме, допълни той. Стана ясно, че "Атака" държи златната акция на този кабинет, каза още лидерът на ГЕРБ.

Лидерът на БСП Сергей Станишев обясни, че днес е била втората серия от сценария на Борисов във връзка с вота на недоверие към правителството. Станишев обясни, че и утре не изключва подобно поведение от страна на Борисов. „Като гледам поведението на Борисов и на неговата парламентарна група, наистина ме хваща страх за това как е била управлявана държавата четири години", заяви Станишев.

По думите му четири години държавата се е движела според прищевките на един човек, на базата на неговите лични желания, емоции, моментни настроения. „Това много ясно личи и от поведението на ГЕРБ, както вчера, така и днес. Започвайки от това, че първо, вотът щеше да бъде за цялостна политика, след това за Министерството на инвестиционното проектиране, след това ГЕРБ започнаха бойкот на собствения вот, който е едно много силно оръжие на опозицията ако не за сваляне на правителството, то поне за изразяване на своята позиция, така че тя да бъде чута от максимален брой хора", допълни Станишев.

Според него Борисов „продължава да се изживява в ролята на господар на държавата, но това време отмина". „Днес видяхме колко нелепо беше поведението при очевиден кворум в пленарна зала с 204 представители, които бяха преброени от квестори. Служителите на Народното събрание отново започнаха техните циркове", каза още Станишев.

Докато сутринта депутатите спореха по точките от правилника, имаше и два протеста в района на Народното събрание. Протестиращи срещу кабинета „Орешраски" се бяха събрали в района на северния вход на Народното събрание, откъдето влизат депутатите и министри. Пред парадния вход, срещу паметника на „Цар Освободител", контрапротестиращи се обявиха в подкрепа на Пламен Орешарски. Между тях имаше засилено полицейско присъствие, така че до сблъсъци не се стигна.

Миков надхитри ГЕРБ откри дискусия по вота на недоверие
netinfo