Да бъдат повишени месечните премии на олимпийските медалисти, прекратили активната си състезателна дейност. Това предвиждат промените в Закона за физическото възпитание и спорта, които бяха приети на първо четене.
Идеята е за златен медал на олимпийски игри да се получават три минимални работни заплати за страната, за сребърен медал на олимпийски игри - 90 на сто от три минимални работни заплати за страната, а бронзов медал - 80 на сто от три минимални работни заплати за страната.
През активния период спортистите са изцяло отдадени на спортното си развитие и нямат възможност да започнат изграждане на кариера в друга област, което впоследствие след прекратяване на активната им състезателна дейност значително затруднява тяхната житейска и трудова реализация в други професионални области, пише в мотивите.
Депутати предложиха да се помисли за такива премии и за треньорите, и преди окончателното приемане на промените те да бъдат включени.
„За един олимпийски шампион три минимални работни заплати са сравнително нищо, но на фона на всичко онова, което хората в България получават, все пак е някакво отношение и е признак и знак за уважение. Съгласен съм с това, че трябва да се помисли и за треньорите. Имаше такъв дебат и през 2008-а година преди да променим закона и тогава самите олимпийци изразиха известно притеснение от това кой точно от треньорите - този, който ги открива, който ги възпитава дълго време или този, с когото отиват на олимпийските игри. Направете дебат с тези хора и нека те да кажат кой от треньорите", коментира Ваньо Шарков от Синята коалиция.
От своя страна председателят на образователната комисия Огнян Стоичков заяви: „Сега действащата разпоредба в Закона за спорта, променена чрез Закона за държавния бюджет, за съжаление като че ли става практика на това Народно събрание с един нищо незначещ за спортната материя Закон за държавния бюджет да промениш Закон за спорта. И сега действащата разпоредба беше за първи олимпийски медал 100 процента от премията, за втори - 10 процента от премията. Олимпийците казват: „Аз и за двата олимпийски медала съм се трудил еднакво. Даже за втория, за да си запазя достигнатото ниво, съм се трудил повече, а не 10% от труда, положен за първия"! Статистката показва, че 42 спортисти олимпийци, от 280 общо олимпийци, прекратили спортно-състезателната си дейност, ще получават между 1400 - 4000 лева пожизнена месечна премия, а другите - около 800 до 1000 лева".
Правилниците на спортните федерации ще влизат в сила след утвърждаване на спортния министър и в тях задължително ще се записва статутът на спортистите - аматьори и спортистите професионалисти. Това налагат други промени в Закона за физическото възпитание и спорта, които бяха приети на второ четене. По този начин спортистите ще бъдат правно защитени.