Лютви Местан с гневно писмо до главния редактор на „Ню Йорк Таймс
Лютви Местан с гневно писмо до главния редактор на „Ню Йорк Таймс / БГНЕС, архив

Статия на авторитетното издание „Ню Йорк Таймс" ядоса лидера на ДПС Лютви Местан и той изпрати гневно писмо - опровержение, адресирано до главния редактор на вестника.

Повод за реакцията му стана пасаж от публикация на американското издание, в която третата по големина партия у нас е описана като „проруска" и „партия на турското малцинство".

Материалът, под заглавие: „Как Путин изкова сделка за тръбопровод, която се провали", е обзор за съдбата на газопровода "Южен поток" и българската роля в спирането на проекта.

На сайта си ДПС публикува текста на писмото, в което се подчертава, че партията не е проруска, а евроатлантическа. Местан припомня на "Ню Йорк Таймс", че партията е искала "Южен поток" да покрие изискванията на Европейския съюз. А те бяха една от причините проектът да спре.

Накрая той заявява, че и той, и избирателите са огорчени и настоява опровержението му да бъде публикувано на страниците на "Ню Йорк Таймс" като право на отговор.

Ето и пълния текст на писмото:

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЕН РЕДАКТОР,

Вашият „Ню йорк таймс" в своя обзорен материал от 30.12.2014 година със заглавие „Как Путин изкова сделка за тръбопровод, която се провали" е включил абзац, който засяга некоректно председателстваната от мен българска партия ДПС („Изборите в България изглежда също са работили в полза на Путин. Те довели до странно коалиционно правителство между две проруски партии - социалистите и партията на турското малцинство.")

Първо. Видно от цитата, ДПС се определя от Вашата медия като проруска партия. Това е дълбоко некоректно и невярно твърдение. Подчертавам, че от създаването си на 4 януари 1990 г. до днес ДПС е най-последователната евро-атлантическа партия на България.

Фактите:

1.ДПС е първата българска партия, която още в началото на прехода от тоталитаризъм към демократично гражданско общество изведе като официална партийна позиция членството на България в НАТО за стратегически приоритет на българската външна политика. Припомням, че това бе сторено още в началото на 90-те години, когато дори десният политически субект (СДС) нямаше смелостта да включи членството на България в НАТО в своите официални партийни документи.

За нас цивилизационният избор за членство на Р България в НАТО и ЕС бе ценностният контрапункт на опасността от граждански конфликт в резултат на последиците от насилствената асимилация на мюсюлманското малцинство от комунистическия режим. Така ДПС се превърна в основния съархитект на мирния преход, придобил гражданственост с понятието - Български етнически модел.

2.Впоследствие цялото политическо поведение на ДПС бе в пълно съответствие с тази позиция.

- През 1999 година ДПС, макар и в опозиция, бе единствената политическа сила, която подкрепи правителството на ОДС с министър-председател г-н Иван Костов за даване на въздушен коридор на натовските сили срещу югославския диктатор Слободан Милошевич. Именно това стратегическо решение на 38-то Народно събрание на Република България трасира пътя на страната ни за членство в НАТО. Немаловажен е фактът, че членството се осъществи през 2004 година от коалиционното правителство на г-н Симеон Сакскобургготски, съставено именно от НДСВ и ДПС.

- Като пряк участник в управлението на страната в периода 2001-2009 година ДПС има не по-малко заслуги за осъществяване на втория стратегически приоритет на външната политика на РБългария - членството в ЕС, осъществено на 1 януари 2007 година от коалиционното правителство на г-н Сергей Станишев с прякото участие, освен на БСП и НДСВ, и на ДПС.

3.Собствено за проекта „Южен поток" бих искал да отбележа, че за разлика от БСП, която през 2014 година застъпи тезата, че „Южен поток" следва да се изгради „въпреки Брюксел", ДПС като втората партия, която стоеше зад Кабинета Орешарски, заяви чрез своя председател в мое лице на специална пресконференция, че „Южен поток" е възможен само със съгласието на Брюксел и евро-атлантическите партньори на България. По-късно тази позиция бе застъпена и от министър-председателя г-н Пламен Орешарски и работата по проекта бе преустановена до постигането на евентуално съгласие на Брюксел. Припомням също така, че именно ДПС бе сред партиите, които поставиха въпроса за необходимостта Проектът да покрие изискванията на Третия енергиен пакет на ЕС и с връщането на страните в полето на международното право.

Уважаеми г-н Главен редактор,

Без да ангажирам вниманието Ви с всички останали последователни евро-атлантически позиции на ДПС, ще си позволя да изразя силното си огорчение и огорчението на избирателите на ДПС от незаслужения етикет „проруска партия", който ни бе лепнат от Вашата медия.

Що се отнася до другото определение на ДПС като партия на турското малцинство, ще призная, че ДПС представя интересите на малцинствата в България, но наред с това и интересите на всички български граждани, които споделят ценностите на съвременната либерал-демокрация, и затова не бихме могли да бъдем определяни като етническа партия. Неслучайно сме първата българска политическа партия, която стана пълноправен член на Либералния интернационал и на семейството на европейските либерал-демократи в лицето на АЛДЕ.

Изразявайки още веднъж силното си огорчение от публикацията в „Ню йорк таймс", оставам с очакване да публикувате настоящето ми Право на отговор.

С уважение: Лютви Местан, председател на ДПС